reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Rusya: Tinkoff Bankası Dijital Para Basmaya “Neredeyse” Hazır

3 Ekim 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Rus Tinkoff bankasının kurucusu Oleg Tinkov, pole pozisyonunu kaybetmekten korktukları için kendi dijital paralarını basmak istediklerini açıkladı.

Görece esnek kart şartları sayesinde yüksek bir müşteri potansiyeline erişen bankanın kurucusu, Facebook sayfasından attığı postta ‘TinCoin’i piyasaya sürmenin vaktinin geldiğini ifade etti:

“Göz göre göre teknolojik olarak pole pozisyonunun elimizden alındığını sezinliyorum. TinCoin’i piyasaya sürmenin tam zamanı. Ne dersiniz? Biz neredeyse hazırız.”

Oleg Tinkov, TinCoin’in yapısına veya işleyişine dair herhangi bir ipucu vermekten imtina etti. Rusya hükümetinin Rus merkez bankasıyla birlikte BitRuble isimli dijital parayı geliştirmeye devam ettiği yönünde yapılan haberlerin sayısı artsa da TinCoin piyasaya sürülmesi hâlinde Rus bankaları bu alanda bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

Kendi Facebook postu altında kullanıcılarla karşılıklı olarak yorumlaşan Oleg Tinkov, ironik bir dille bankasının prensip olarak devlet bankalarıyla herhangi bir rekabet içinde olmadığını ifade etti.

Buna karşılık Tinkoff’un Rus Finansal Teknoloji Birliğinin önemli ve aktif  bir üyesi olduğu biliniyor. Birlik, blockchain ve benzeri yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Birliğin diğer üyeleri arasında önde gelen devlet bankaları Bank of Russia, Sberbank, VTB ve elektronik cüzdan platformu Qiwi gibi lokal şirketler bulunuyor.

Öte yandan CoinTürk okurlarıyla geçtiğimiz günlerde paylaştığımız üzere, Rusya’da BitRuble dışındaki kripto paralar konusunda her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Resmi kurumlar, bitcoin’in kısıtlanması konusunda yaptıkları açıklamalarla birbiriyle çelişiyor. Sevindirici gelişme ise ülkede en azından bitcoin ve blockchain’in ayrı kavramlar olduğuna dair artan bilinçlilik. Rus telekom şirketi Megafon’un blockchain üzerinden 500 bin ruble dağıtması da bunun küçük bir örneği.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...