reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

IMF Başkanı Lagarde: Hükümetler Kripto Paraları Göz Ardı Etmemeli

2 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Uluslarası Para Fonu (IMF) başkanı Cristine Lagarde, dünya genelindeki çeşitli hükümetlerin kripto paraları tamamen yasaklamalarının akıllıca bir hamle olmadığını ifade etti. Ayrıca Lagarde dijital paraların, hükümetlerin piyasaya sürdükleri geleneksel paralarla boy ölçüşebileceklerini iddia etti.

İngiltere’nin Londra kentinde düzenlenen bir konferansta Lagarde, özellikle “yetersiz kurumlara ve istikrarsız milli paralara” sahip çeşitli ülkelerin doğrudan bir kripto parayı benimseyebileceklerine dikkatleri çekti.
Lagarde açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“ABD doları gibi başka bir ülkenin para birimi olan bir parayı benimsemek yerine bu ülkeler, kripto paraların sürekli büyümekte olan kullanım alanlarını değerlendirebilirler. Kripto paraları, dolarizasyonun alternatifi olarak görebilirler. Dijital paralar bir çok yönden, yürürlükteki para birimlerine ve mâli politikalara kök söktürebilir. Ekonomilerin bu doğrultuda seyretmelerine merkez bankaları tarafından verilebilecek en güzel yanıt ise, yeni fikirlere ve taleplere açık olmayı da unutmayarak, etkili mâli politikaları yürürlüğe koymayı devam ettirmeleri olacaktır.”

Kripto Paralar Neden Cazip Geliyor

Lagarde ifadelerinde, kripto paraları benimseme sürecinde önemli rol oynayabilecek çeşitli faktörlere de atıfta bulundu. Bu faktörlerin arasında, kullanıcıların tercihlerini geleneksel para birimlerinden “daha kolay ve güvenli” olan yeni para birimlerine kaydırmaları ihtimali de bulunuyor.

Eğer dijital paralar daha istikrarlı hale gelirse bu faktörlerin daha da geliştirileceğine işaret ediliyor.

Lagarde bütün bunlara rağmen kripto paraların daha yaygın hale gelerek geleneksel paraların yerini almasının ancak uzak bir zamanda mümkün olabileceğini ifadelerine ekledi.
Buna gerekçe olarak kripto paraların henüz “çok dengesiz, riskli, fazla enerji tüketen” bir yapıya sahip oldukları gerekçesini gösterdi. Ayrıca dijital paraların altında yatan teknolojinin henüz “ölçeklenebilir” olmadığına da dikkatleri çekti.

IMF’nin Kripto Para Tutumu

Bütün bunlar olup biterken IMF, dijital para düzenlemelerine yönelik dengeli bir yaklaşıma teşvik etme politikasını sürdürüyor.

2016’nın başlarındaki bildirilerinde IMF; kripto paraların, uzun vadede maliyetleri azaltması ve finansal erişime daha iyi olanak sağlaması gibi getirileri vasıtasıyla, finansal sektörü kökten değiştirme potansiyeline sahip olduğuna işaret etmişti.

Lagarde ifadelerinde, IMF’nin blockchain teknolojisine dayanan finansal uygulamalara olan desteğine de değindi.

Kaynak: Cointelegraph

loading...