X


Rusya Merkez Bankası Ülkedeki Vatandaşların Kripto İşlem Hacmini Açıkladı!

Rus vatandaşlarının kripto paralara ilgisi hangi seviyede? Türkiye kaçıncı sırada yer alıyor?
19:16
25 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya kripto pazarında küresel bir lider haline gelmesine rağmen, Rusya Merkez Bankası hala Bitcoin konusunda şüpheci. Ülkenin merkez bankasına göre Rus halkı, kripto para piyasasının dünyanın en aktif katılımcıları arasında yer alıyor. Rusya Merkez Bankası, 25 Kasım’da finansal istikrarla ilgili yeni bir inceleme yayınlayarak, ülkenin 2,8 trilyon dolarlık piyasada büyüyen rolüne dikkat çekti.

Rusya’nın Kripto Para Ekosistemindeki Payı

Kurum tarafından yapılan açıklama, Rus vatandaşlarının 2021 yılında 5 milyar dolarlık kripto para işlemi yaptığını gösteriyor. Raporda Rusya Merkez Bankası, Rusya Federasyonu’nun Binance kripto para borsasına yapılan ziyaretler açısından küresel liderler arasında yer aldığını da kaydetti. SimilarWeb’in verilerine göre Rusya, Türkiye‘den sonra Binance‘deki toplam trafik açısından en büyük ikinci ülkeyi oluşturuyor.

Rusya Merkez Bankası

Rusya merkez bankası ayrıca Rusya‘nın dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği ülkelerinden biri olduğunu ve Ağustos 2021 itibariyle Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre hash oranı açısından üçüncü en büyük ülke olduğunu belirtti.

Rusya Kripto Paraları Yasaklayacak Mı?

Rusya Merkez Bankası, Rusya’nın küresel kripto para piyasasında lider konumunu kabul etmesine rağmen, finansal istikrar, yatırımcı koruması, kara para aklama, suç finansmanı ve ESG riskleri dahil olmak üzere sektörle ilgili büyük risklere dikkat çekiyor. Merkez Bankası bu potansiyel tehditleri tespit etmek için piyasaları yakından izleyeceğini açıkladı. Yani şimdilik açıklanmış bir acil eylem planı veya yasak bulunmuyor.

“Kripto para birimlerinin finans sektörü üzerindeki etkileri şimdilik sınırlı görünüyor. Bununla birlikte ekosistemin hızla büyümesi hem küresel hem de bölgesel ölçekte büyük riskler oluşturacak”.

Yerel bankaların kripto para borsalarıyla ilişkilerini sınırlandıran Merkez Bankası ılımlı açıklamalarına rağmen baskıyı devam ettiriyor. Özellikle madencilerin göçüyle daha kritik hale gelen Rusya bölgesi, eğer kripto paralara karşı yasakçı bir politika oluşturursa bu durum tüm piyasaları olumsuz etkileyecektir.

Hükümet yetkilileri dijital ruble için çalışmalarını hızlandırırken bunun kripto paralara karşı tek silahları olduğun düşünüyor. Elbette kripto paraların yasaklanamaz bir forma sahip olması da bu görüşte etkilidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar