Rusya Merkez Bankası Açıkladı! Kripto Para Yasağı Gelmeyecek Mi?

Bugün gelen açıklamalar Rusya'nın kriptoya karşı tutumunu daha iyi anlamanızı sağlayabilir.
19:26
21 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son günlerde Rus yetkililer kripto paralarla alakalı oldukça karmaşık açıklamalarda bulunuyor. Ülkedeki işletmelerin ve Rus vatandaşlarının kripto para yatırımı yapıp yapamayacağı konusu tam bir muammaya dönüştü. Bugün gelen açıklamalar daha önceki sert tutumun aksine bir pozisyon alıyor.

Kripto Para Yasağı

Rusya, ülkenin yaklaşmakta olan kripto düzenlemesi hakkında daha fazla rapor sağladığı için kripto para piyasalarına karışık sinyaller göndermeye devam ediyor. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, yerel finansal sistemin kripto kullanmasını önleme niyetini açıkladıktan kısa bir süre sonra, merkez bankasındaki başka bir yönetici kripto yatırımının Rusya’da yasal kalacağını söyledi.

Ancak önemli bir koşul olacak: Devlete ait olan yayın kuruluşu TASS tarafından 20 Aralık’ta yayınlanan bir rapora göre, Vladimir Chistyukhin, Rusların Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yalnızca yabancı şirketler aracılığıyla yatırım yapabileceklerini söyledi.

Chistyukhin şunları söyledi:

“Rus vatandaşları ve işletmelerinin kripto para birimini alma ve elinde tutma hakkı var, ancak yerel altyapı veya aracılar ile bunu yapamazlar”.

Son gelen açıklama yatırımların serbest bırakılacağı fikrini destekliyor. Ancak Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklama bunun tam tersini söylüyordu. Merkez Bankası Başkanı ve Yardımcısı bu konuda fikir birliğini varmadı veya Başkan geri adım attı.

Rusya Kripto Para Düzenlemesi

Yetkili, Rus hükümetinin kripto endüstrisi hakkında daha fazla düzenleyici netlik sağlamak için çalıştığını ve yerel makamların konuyla ilgili yasal girişimleri düşüneceğini de söyledi. Chistyukhin, Rusya merkez bankasının şu anda kriptonun Rus finansal sistemindeki rolüne ilişkin vizyonunu ayrıntılı olarak açıklamak için bir danışma raporu hazırladığını belirterek şunları söyledi:

“Sana bir ipucu vereceğim. Rus finans piyasasında kripto para birimi için bir yer görmüyoruz”.

Son açıklamalar, Rusya Devlet Duması’nın Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov’un 16 Aralık’ta Rusya’nın 2022’de kapsamlı bir kripto yasağı ile borsaları yasallaştırma arasında seçim yapacağını duyurmasından kısa bir süre sonra geldi.

20 Aralık’ta Aksakov Rusların Bitcoin gibi kripto para birimlerine 67 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını söyleyerek acil düzenleme çağrısında bulunmuştu.

Blockchain Life‘ın kurucusu Sergei Khitrov’a göre, Rus kökenli birçok kripto borsası ülkeden kaçtı veya yasadışı olarak faaliyet göstermeye devam ediyor. Rusya’nın başkentindeki bir finans bölgesi olan Moscow City’nin, bazı soruşturmalara göre, yasadışı faaliyetlerde bulunan yaklaşık 50 kripto para borsasına ev sahipliği yaptığı düşülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar