X


Rusya, LocalBitcoins Borsasını Engelledi

LocalBitcoins artık Rusya'dan erişime kapalı.
15:11
14 Ekim 2020

Dünyanın en büyük ve önemli Bitcoin (BTC) piyasalarından birisine ev sahipliği yapan Rusya, buna rağmen yıldızının kripto para sektörü ile bir türlü barışmaması ile gündemde. Rusya’nın telekomünikasyon hizmetleri denetleyicisi Roskomnadzor, yeni yaptığı bir açıklamada ülkede LocalBitcoins borsasına olan erişimi kestiğini belirtti.

Bitcoin Borsası LocalBitcoins’e Erişim Engeli

Eşler arası Bitcoin alım satımı konusunda dünyada lider haline gelen LocalBitcoins’in Rusya içerisinde yasaklanması kesinlikle büyük bir darbe olarak görülüyor. Rusya içerisindeki IP adresleri üzerinden siteye girmeye çalışıldığında bununla ilgili sansür sayfası kullanıcıları karşılamakta.

Rus kullanıcıların siteye girebilmesi için bundan sonra VPN kullanmaları gerekiyor. Aslında Rus yatırımcıların sitede uzun süredir bir hayli aktif oldukları ve buna ek olarak reklam bile verildiği görülüyor. Şu an uygulanan yasaklamadan sonra birçok yeni gönderi açıldığı ve alım satım teklifi yayınlandığı görülmekte. Bu da yatırımcıların yasağa hazırlıklı olduklarına işaret etmekte.

LocalBitcoins aslında bundan dört yıl önce de Roskomnadzor tarafından yasaklanmış ve erişim engellenmişti. Bundan bir ay önce ise Binance kripto para borsasının Rusya iştirakine de erişim engeli getirildi. Site artık hükümetin kara liste veri tabanında bulunmasa da bunun gibi erişim yasaklarının Rusya’da yaygın olduğu biliniyor.

VPN gibi uygulamalar yaygın olmasa veya hükümet bu konudaki baskısını arttırsa Rusya’daki kripto para ve Bitcoin piyasası söz konusu yasaktan çok daha kötü etkilenebilirdi. Ancak VPN, bu durumun önüne geçebilir. Kısa süre önce İspanya da kripto para sektörüne yönelik önemli bir adım atmıştı ve şu an ülkeler resmen alarma geçmiş vaziyette.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar