X

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kripto Para Birimlerinin Kullanım Durumunu Değerlendirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimlerinin değeri olduğuna inanıyor.
13:30
14 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimleri ile ilgili son derece önemli açıklamalarda bulundu. Kripto paralar devasa benimsenme oranları ile dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para endüstrisi hakkında yorumlarda bulundu.

Vladimir Putin’in Kripto Paralar Hakkındaki Görüşü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimlerinin değeri olduğuna inanıyor. Ancak henüz ticari işlemler için kullanılabileceğini öngörmüyor. Geçtiğimiz dönemde Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, ABD’nin ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam etmesi halinde ülkenin dolar para biriminden ve ham petrol sözleşmelerinden uzaklaşabileceğini belirtmişti.

Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası programında CNBC muhaberinin sorularını yanıtlayan Putin, kripto para birimlerinin dolara alternatif olarak kullanım durumu sorusuna şöyle yanıt verdi:

Kripto paraların değeri olduğuna inanıyorum. Ancak petrol ticareti için uygun bir yöntem değil. Kripto paralar henüz herhangi bir şey tarafından desteklenmiyor. Ödeme yöntemi olarak var olabilir ancak petrol ticaretinde bu konuyu konuşmak için erken bir dönemdeyiz.

Bunun yanı sıra Rus lider, kripto para birimlerinin enerji tüketimini, kullanımlarına potansiyel bir engel olarak nitelendirdi. Bitcoin‘in enerji modeli, milyarder iş insanı Elon Musk’ın söylemleriyle gündeme oturmuştu. Tesla, enerji modeli nedeniyle Bitcoin’i (BTC) ödeme yöntemleri arasından çıkarmıştı.

Kripto Para Birimleri ve Çin

Çin, kripto madencilik yasakları ve kripto para birimlerini yasa dışı olarak tanımlamasının ardından sonuçlarına katlanıyor. Kripto para borsaları, yatırımcılar, madenciler ve kripto topluluğu Çin’den göç ediyor. Geçtiğimiz ay yeni bir yasakla gündeme gelen Çin, lider kripto para Bitcoin‘in gerilemesine yol açmıştı. Uzmanlar Çin yasaklarının avantajlarından bahsederken kripto para birimleri üzerindeki baskılardan kurtuluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar