Rusya Devlet Başkanı Putin, Kripto Para İşlemlerinin İncelenmesi Talimatını Verdi

Vladimir Putin, suç unsuru barındıran dijital varlık transferleri hakkında detaylı bilgi akışı sağlanmasını istedi.
22:47
17 Mart 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimlerinin sınır ötesi işlemlerde kullanılmasını yasaklayan ek önlemler alınacağını duyurdu. Putin daha önce de Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında olumsuz demeçler verdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Açıklamaları

Bugün bir toplantıda konuşan Putin şunları aktardı: “Suç örgütlerinin dijital finansal varlıkları suç ögesi olarak kullanım oranı gittikçe artıyor. Bu konuda ek önlemler almayı düşünüyoruz. Ayrıca belirtmek istediğim bir başka önemli nokta daha var. Dijital finansal varlıkların sınır ötesi yasadışı faaliyetlerde kullanılmasını engellemek için sıkı tedbirler uygulayacağız.”

Rusya Devlet Başkanı Putin, sınır ötesi işlemleri incelemek adına Federal Finans İzleme Servisi’ne talimat verdi. Putin, ilgili birimden suç unsuru barındıran dijital varlık transferleri hakkında detaylı bilgi akışı sağlanmasını istedi. Putin’e göre, dijital finansal varlıklar belirsiz bir ekosistemin içerisinde bulunuyor.

Kripto para borsası Alfacash yöneticisi Nikita Soshnikov bu konu hakkında şunları kaydetti: “Bilindiği üzere Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz dönemlerde de kripto para birimleri ile ilgili benzer talimatlar vermişti. Bu Putin’in kripto dünyası hakkındaki ilk olumsuz demeci değil. Ancak şunu açıklığa kavuşturmak gerekir, sınır ötesi kavramı zaten kripto dünyasının doğasında vardır. Bununla ilgili karar mercinin nasıl bir bakış açısı ortaya koyacağı ve ne tür yaptırımlar uygulayacağı hala belirsiz.”

Rusya Kısıtlama Politikasına Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Rusya, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kapsayan “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” yasasını 2020 Ocak ayında yürürlüğe koydu. Bu yasaya göre Rusya, Bitcoin ve kripto para birimlerini ödeme yöntemi olarak kabul etmeyecek. Hatta geçtiğimiz aylarda Rusya, devlet görevlilerinden kriptolarını satmasını istemişti. Ayrıca Rus hükümeti; AliPay, WeChat gibi uygulamalarına kısıtlama girişimlerinde bulunuyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yasa dışı dijital finansal varlık işlemlerine ilişkin söz sözleri, Rusya ile ABD arasında yükselen tansiyonun akabinde geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar