reklamı kapat
  • BTC  :  34.867,62 ₺
  • ETH  :  2.179,02 ₺
  • BCH  :  4.167,98 ₺
  • XRP  :  2,81 ₺
  • BTC 34.867,62
  • ETH 2.179,02
  • BCH 4.167,98

Rus Merkez Bankası: Bitcoin Yasal Olarak Tanınmayabilir

23 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Rus merkez bankasından bir görevli Rus haber ajansı TASS’a konuştu: Bitcoin’in yasal olarak tanınmasını tartışmak için henüz çok erken.

İfadenin sahibi Rus merkez bankası finansal teknolojiler birimi başkanı Maxim Grigoriev. Grigoriev’in zamanlaması ise epey ilginç. Rus Ekonomi Bakanlığında kıdemli bir çalışan, henüz bu haftanın başlarında Bloomberg ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bakanlık çalışanı röportajda “bitcoin’in 2018 yılı dolaylarında yasal tanınmasının düşünülebileceğini” ifade etti. Grigoriev’in bu ifadeyle taban tabana zıt konuşmasa da konuya daha mesafeli yaklaştığı aşikâr.

Bitcoin için yasal tanınma fikri, beklendiği gibi bazı piyasa gözlemcilerine göre Rus hükümetinin dijital para perspektifinde keskin bir dönüşüm. Öyle ki hükümet 2015 dolaylarında para yerine geçen şeylerin oluşturulması ve dağıtılması durumunda ağır cezalar kesmeyi düşünüyordu. Bu kategoriye dijital paralar da dahildi. Ancak ülke medyasında geçen sene yapılan haberlerde bakanlarının bu tutumdan vazgeçtiği yazılıp çizilmişti.

TASS’ın haberine göre Grigoriev 2018 yılında Rus hükümetinin yasal düzenleme statüsünde bir tür değişiklik meydana geleceğini doğruladı. Ancak Grigoriev bununla birlikte bu statü değişiminin nasıl ve ne şekilde olacağına dair tartışmaların hâlâ sürdüğünün altını çizdi. Grigoriev şunları kaydetti:

“Ekonomi Bakanlığı ve Federal Finansal Gözetleme Servisi ile iletişim halindeyiz. Belirttiğim üzre, 2018’deki değişimin ne getireceğine karar vereceğiz.”

Hükümetin dijital paralara düzenleme getirmeye yönelik hamlesi bir kenara, Rus ajansları Rusya’nın kamu sektöründe blockchain uygulamalarını araştırdığını yazıyor. Örneğin geçtiğimiz ay en yetkili ağızdan konuyla ilgili açıklama geldi. Başbakan Medvedev iki bakanlığa ve devlete ait bir gelişim bankasına olası kullanım durumlarını araştırma emri verdi.

loading...