X


Rus Dumasından, Bitcoin Madenciliği Yorumu

Rusya parlamentosu Finansal Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov'a göre kripto para madenciliği girişimci faaliyet olarak tanımlanmalı ve bu şekilde vergilendirilmelidir. Milletvekili ayrıca Rus dijital para birimi düzenlemelerinin de iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyor.
18:00
12 Eylül 2021

Devlet Duması’ndaki Finansal Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, Rusya’daki dijital para birimleriyle ilgili mevzuatta yapılacak değişiklikleri tartışırken, kripto para madenciliğinin Rusya’nın girişimcilik faaliyetleri siciline eklenmesi ve buna göre vergilendirilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Anatoly Aksakov: Madencilik, Girişimcilik Olarak Tanımlanmalı

Kripto para madenciliğinin tanımlanması ve ilgili işlemlerin vergilendirilmesi, Rus parlamentosunun son bahar oturumunda kabul edilecek yasal değişiklikler arasında yer alabileceği ifade ediliyor. Bu hafta Tass haber ajansına konuşan Aksakov, şunları söyledi:

“Bu bir tür girişimcilik faaliyeti olmasından ötürü, buna göre tanımlama yapılmalı ve ilgili yasalar çerçevesinde vergilendirilmeye başlanmalıdır.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aksakov, Dijital Para İle Kripto Para Ayrımına Değindi

Parlamenter, Duma’nın kripto para birimlerinin vergilendirilmesiyle ilgili olan yasayı, ilk okumada kabul etmesinden dolayı, dijital para birimleriyle ilgili yasada değişiklik yapılması beklediğini dile getirdi.  Anatoly Aksakov ayrıca, şu anda tanımlandığı şekliyle kripto para birimleri ile ilgili yasal terimlerin kullanılmasının kafa karışıklığına neden olduğunu da ekledi. Milletvekili, Rusya Merkez Bankası’nın çıkardığı dijital para birimi (CBDC) ile kripto paraların birbirleriyle karıştırıldığını ve bu ikisi arasındaki ayrımın anlaşılması gerektiğini düşünüyor.

Mali Piyasa Komitesi başkanı, “dijital para biriminin” gerçekte ne anlama geldiğini belirlemek için daha fazla tartışmaya ihtiyaç olduğu konusunda ısrar etti. Kripto para birimi Rus hukukunda dijital para birimi olarak anılsa da, Aksakov, ödeme aracından ziyade yatırım amaçlı bir finansal varlık olarak kullanıldığına dikkat çekti. Rus parlamentosunun üst düzey üyesi, Rusya Merkez Bankası’nın dijital ruble ihraç etme ve tedavülünü sürdürme yetkilerinin de tanımlanması gerektiğini sözlerine ekledi. Para otoritesi, geçen Ekim ayında ulusal fiat para birimini dijitalleştirme planını açıkladı. Merkez bankası, bu yılın sonuna kadar CBDC’nin bir prototipini yayınlamaya hazırlanıyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar