X


Ripple’ın XRP Davasında Son Gelişmeler: XRP Yatırımcılarını Haziran Ayında Ne Bekliyor?

XRP davasında yeni gelişmeler!
18:50
17 Mayıs 2021

Toplam piyasa değeri açısından dünyanın en büyük dördüncü kripto para birimi XRP, piyasanın geneli ile beraber sert düşse de diğerlerine göre çok daha dayanıklı çıktı. Bu dayanıklılığın arkasındaki temel sebep ise XRP’nin dava ile ilgili gelişmeleri olabilir.

Piyasa Kan Ağlarken XRP Dayanıyor

XRP fiyatı, Bitcoin’in %25, Ethereum’un %16, Dogecoin’in %16,5 düşüş yaşadığı 7 günlük sürede sadece %5 düşüş yaşayarak yatırımcıların XRP satmadığını ve tam aksine aldığını ortaya koydu. Peki yatırımcıları bu kadar heyecanlandıran gelişme veya gelişmeler neler?

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kısa süre önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan bir başvuru ve aktarılan dilekçe, XRP yatırımcıları için büyük bir değişime işaret ediyor. SEC, Ripple tarafından ortaya konan “SEC bize XRP ile ilgili bilgi vermedi veya adil savunma hakkı sunmadı” itirazına karşı dilekçe doldurdu. SEC, kanunların açık olduğunu ve hiçbir kuruma bu konuda bilgilendirme yapmak zorunda olmadığını ifade etmişti.

Ripple Savunmasından Kilit Noktalar

Ripple’ın savunmasının büyük bir kısmı ise tam olarak bu duruma dayalı ve XRP yatırımcılarının endişesi bu dilekçe ile artmış gibi gözüküyor. SEC, bunun yanı sıra Ripple’ın önceki yıllarda XRP hakkında birçok kurumdan danışmanlık aldığını ve bunun riskli bir menkul kıymet statüsüne sahip olduğunun farkında olunduğunu belirtti.

Ripple avukatları tarafından 13 Mayıs tarihinde ortaya konan 34 sayfalık bildiride ise SEC’nin “kanunları esneterek kendini haklı göstermeye çalıştığı” vurgulanmıştı. SEC, Ripple’ın XRP hakkında elde ettiği danışmanlık bilgilerini açıklamasını talep ederken Ripple bunların gizli belge olduğunu savundu. Ripple avukatları dersini çalışmış olacak ki daha önce Upton ve SEC arasındaki davanın kararlarının da emsal olarak kabul edilmesini talep etti.

XRP Beklentisi, Upton Davası İle Arttı

Upton şirketinin dava sürecinde de şu an Ripple’ın ortaya koyduğu “bize yeterli sürede bilgi verilmedi” savunması yapılmış ve mahkeme Upton’ı bu konuda haklı bulmuştu. Ripple, XRP’nin menkul kıymet riski bulunurken ve SEC bu konuyu araştırırken kendilerine bilgi verilmemesinden muzdarip ve bunu SEC’nin kötü niyetli hamlesi olarak görüyor.

Ripple’ın son savunmasında ise XRP Ledger üzerinde bütün işlemlerin kaydedildiği, XRP’nin ise bu ağın para birimi olduğu vurgulanmakta. Ripple’ın asla XRP üzerinden kar vaat etmediğini de vurgulayan Ripple avukatları, son duruşmada SEC’nin üstüne gitmiş gibi gözüküyor.

XRP yatırımcılarının beklentisi ise bu gelişmelerle beraber artmaya başladı. Haziran ayındaki duruşma tarihleri henüz netleşmese de XRP yatırımcılarının bu iki tartışmalı konu ile ilgili olumlu beklentilere sahip olduğu görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar