X


Ripple’dan Yeni Karbon Emisyon Açıklaması: Hedef 2030!

Ripple'dan karbon emisyon hedefi!
11:11
30 Mayıs 2021

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk, Bitcoin’in (BTC) enerji verimsizliği hakkında yaptığı açıklamalar ile düşüşü tetikledi. Elon Musk’ın bu açıklamaları sadece BTC’deki düşüşü değil aynı zamanda kripto para sektöründeki “temiz enerji odaklı projeleri” de tetikledi.

Ripple’ın Karbon Emisyon Hedefi İçin Tarih Belli

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da konu hakkında yaptığı açıklamada XRP’nin rakiplerine karşı enerji verimliliği konusunda çok daha verimli olduğunu vurgulamıştı. XRP’nin sahip olduğu konsensüs yapısı, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi Proof-of-Work yapılarına karşı çok daha fazla verimlilik sağlıyor ve Ripple bunu her fırsatta vurgulamaktan kaçınmıyor.

Ripple tarafından yayınlanan son açıklamada da sıfır karbon emisyonu hedefine 2030 yılına kadar ulaşılacağı belirtildi. Ripple, iklim değişikliğinin ciddi bir sorun olduğunu belirterek bunun engellenmesi için kendi üzerlerine düşeni yapacaklarını vurguladı. Ripple’ın 2030 yılına kadar sıfır karbon emisyon seviyesine ulaşması, kripto para sektöründe bir ilk olabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

XRP, Sıfır Emisyon Hedefine Ulaşabilecek mi?

Kripto para birimlerinin tükettiği eneri ve bunun dünyaya verdiği zarar dünya çapında tepki çekmeye devam ediyor ve regülatörler özellikle bu konuya dikkat çekiyor. Önde gelen devletlerin başkanları veya üst düzey yöneticileri Bitcoin’in enerji modelini eleştirirken XRP gibi kripto paraların sıfır emisyon hedefine ulaşması, değişimin mümkün olduğunu gösterebilir.

Özellikle Çin’in Bitcoin madenciliğine yönelik yeni yasakları açıklamasının sebebi de karbon emisyonu olarak biliniyor. Dünya çapında yapılan anlaşma gereğince birçok ülkenin karbon emisyon hedeflerine 2050’ye kadar ulaşması gerekiyor. Ripple ise bunu 2030 yılında gerçekleştirerek öncü olmak istiyor.

Monica Long: Sürdürülebilirlik Önemli

RippleX Genel Müdürü Monica Long tarafından yayınlanan bu makale, finansal teknoloji alanında sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekiyor. Ripple’ın da kısa vadeli değil uzun vadeli hedeflere odaklandığını belirten Long, bu sebeple sürdürülebilirliğin ve karbon emisyon hedeflerinin hiç olmadığı kadar önemli olduğunu vurguladı.

Kripto para piyasası ise bu olumlu haberlere rağmen şu an yaşanan korku ile hala düşüyor. Bitcoin madenciliğine yönelik yasaklayıcı adımlar, lider kripto para biriminin fiyatının da düşmesine yol açtı. BTC fiyatı 35.000 dolara kadar geriledi ve Ripple’ın attığı adımların benzerleri, uzun vadede sektöre yönelik olumsuz bakış açısını değiştirmekte etkili olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar