X

Ripple (XRP) İle İlgili Yeni İddia: Sadece CEO Değil, CEO’nun Eşi de İşin İçinde

XRP ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.
20:15
23 Aralık 2020

Ripple ve SEC kavgası şu an bütün kripto para sektörünün bir numaralı önceliği haline geldi. Ripple’a açılan SEC davası, sektörü bir anda allak bullak ederken davanın 71 sayfalık bildirisinin her maddesinin ise ayrı bir önem taşıdığı görülüyor. Direkt olarak Ripple ve iki yöneticisinin yüklü XRP satışları yaparak haksız kazanç sağladığı belirtilirken, şimdi CEO’nun eşinin bile bu sürece katıldığı vurgulanmakta.

SEC, Kirli Çamaşırları Ortaya Döküyor 

SEC, ilk piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren üretilen veya satılan bütün XRP’ler hakkında detaylı bir rapor yayımladı. SEC’nin iddialarına göre Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, toplu XRP satışı yapan iki kişi olarak görülüyor. İkisinin toplam satışı 600 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken satışı yapan kişilerden birisinin Garlinghouse’ın eşi olduğu tespit edildi.

SEC kaydına göre piyasa satışları için 3,9 milyar XRP, kurumsal satış için 4,9 milyar XRP, diğer XRP dağıtımları için 4,1 milyar XRP, kurucu ortak Larsen için 1,7 milyar XRP ve son olarak Garlinghouse için 321 milyon XRP şeklinde dağıtım gerçekleştiren firmanın toplam dağıtımı ise 14,6 milyar XRP’ye denk geliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

XRPx

Garlinghouse ve Eşi Milyonlarca XRP Sattı

SEC, 2015 yılından Mart 2020 tarihine kadar olan sürede Larsen’in ve eşinin yüklü XRP satışları yaptığını tespit etti. Larsen ve eşinin yaptıkları toplu XRP satışlarından 450 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği ifade ediliyor. SEC bu iddianın yanı sıra Ripple’ın üst düzey yöneticilerinin hiçbir kısıtlama olmadan alım yapmak isteyen herkese özel fiyat üzerinden XRP sattığını vurguladı. Bu XRP tokenlerinin herkese satılabilmesi ise SEC’ye göre menkul kıymet olan bir varlığın durumuna aykırı.

XRP’nin Menkul Kıymet İlan Edilme Riski Artıyor

XRP’nin normalde kullanım odaklı bir kripto para olarak tasarlandığını belirten SEC, yakın zamana kadar ise bunun sadece satış yapmak için kullanıldığını ve gerçek anlamda kullanıma sahip olmadığını belirtti. Bu durum XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesini kolaylaştıran bir etmen olarak görülüyor.

SEC daha önce tam olarak bu konu sebebiyle Telegram’ın GRAM token satışını durdurmuş ve GRAM’ı menkul kıymet ilan etmişti. SEC’nin verdiği kararlar ve yaptığı açıklamalar, XRP için benzer bir son görülebileceğine işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar