X

Ripple (XRP) Davasında İşler Karışıyor! Avukatlar Büyük Fırsat Yakaladı!

Ripple avukatları büyük bir fırsat yakaladılar, peki bunu değerlendirebilecekler mi?
22:47
19 Temmuz 2021

Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in avukatları Ripple’a yöneltilen suçlamalardan kurtulabilmek için önemli bir adım attı. Yaklaşık 8 aydır süren (aktif) Ripple davası XRP için ciddi bir baskı oluşturuyor. Yoğun token satışlarına ek olarak SEC tarafından gelebilecek olumsuz haber beklentisi fiyatın bu yıl ciddi yükselişler yapmasını da engelledi. Ancak işler değişiyor olabilir.

Avukatlar Harekete Geçti

Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in avukatları yakın zamanda Cumhuriyetçi SEC komisyon üyeleri tarafından yapılan bir açıklamaya atıfta bulunarak haklılıklarını ispatlamaya çalışıyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’i temsil eden avukatlar uzun süredir şirketin bu davadan zarar almadan kurtulmasının yollarını arıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Cumhuriyetçi SEC Komisyon Üyeleri Hester Peirce ve Elad Roisman yakın zamanda Blotics (Coinschedule) isimli bir kripto projesiyle ilgili açıklama yaptı. SEC 14 Temmuz tarihinde Blotics’e yönelik kripto dosyasını sonuçlandırdığını duyurmuştu. Proje yetkilileri 43.000 + 153.000 dolarlık iki ayrı para cezasına çarptırıldı ve bunu kabul etti. Ancak en önemli konu burada başlıyor.

Avukatların Savunması

SEC Komisyon Üyeleri Peirce ve Roisman, Coinschedule davası için “gerçekte menkul kıymet” olan tokenlarla ilgili diğer komisyon üyelerini suçlamıştı. Yani diğer SEC Komisyon Üyelerinin Coinschedule davasında tokenları “menkul kıymet” olarak tanımadıklarına değinmiş bu minvalde bir açıklama yapmışlardı.

Ripple avukatları tam olarak bu noktada devreye giriyor ve “menkul kıymetler yasalarının dijital varlıklara ve bunların ticaretine uygulanması konusunda piyasa katılımcıları arasındaki anlaşmazlıklara” dikkat çekiyor. Yani Coinschedule menkul kıymet olarak tanınmıyor ise Ripple neden bu çerçevede suçlanıyor? Evet tam olarak söyledikleri budur.

Avukatlar şunu da söylüyor;

“Beş komisyon üyesinin ikisi bambaşka şekilde görüş açıklıyor. Gördüğümüz tek kesinlik, insanların geçerli yasalara ve düzenlemelere nasıl uyulacağına dair soruları olduğudur. Yasalar net ancak uygulayıcılar dava bazlı bunları farklı şekilde yorumluyor”

Evet Avukatlar son derece kritik bir konuya girdiler. Eğer savunmalarını bu alanda güçlendirebilirlerse SEC karşısında şansları olabilir. Doğal olarak artık XRP yatırımcılarının yüzü bir nebze gülecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar