X

Ripple ve SEC Çıkmaza Girdi: XRP İle İlgili Büyük Çıkmaz Ne Zaman Çözülecek?

12:11
6 Mayıs 2021

ABD’nin en büyük blockchain şirketlerinden birisi olan Ripple, bizzat ABD’nin finansal düzenleyicisi tarafından açılan dava nedeniyle zor günler yaşamaya devam ediyor.

Ripple Davasında Yeni Gelişme

Ripple‘a açılan menkul kıymet davasında XRP satışlarının aslında lisanssız menkul kıymet satışı olduğu vurgulandı. Ripple, bunun kanıtlanması durumunda yöneticilerin 1,2 milyar dolarlık satışlarını ve başka satışları da iptal edip yatırımcılara para iadesi yapmak zorunda kalabilir.

Ripple ise bu sebeple dava karşısında var gücüyle müdahale ediyor ve iki tarafın bu hırsı bazen çıkmazlara girilmesine neden oluyor. Ripple ve SEC’nin girdiği son çıkmaz ise XRP yatırımcılarının davaya müdahil olup olmaması hakkında oldu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

XRP Yatırımcılarının Hakkı Ellerinden Alınıyor

SEC, XRP yatırımcılarının davaya müdahil olmaması gerektiğini vurgulayarak bunun adil bir yargılanma olmayacağını ifade etti. SEC, bu konuda oldukça baskın gözükse de şimdi Ripple avukatları karşı hamle yaptı ve XRP yatırımcılarının davaya müdahil olması için talepte bulundu.

Verilen dilekçeye bakıldığında XRP yatırımcılarının en azından “belirli bir kısma” müdahil olmasının hakları dahilinde olduğu vurgulandı. Ripple avukatları, bağımsız yatırımcıların, geliştiricilerin ve XRP kullanıcıların Ripple ile hiçbir bağlantıya sahip olmadığını ve kendilerinin ayrı iradelere sahip olduğunu ifade etti.

Ripple ve XRP Bağımsız

Ripple ve XRP’nin de bağımsız olduğunu belirten avukatlar, bu sebeple XRP yatırımcılarının kendi haklarını savunmaları gerektiğini düşünüyor. Bu dava nedeniyle binlerce XRP yatırımcısının etkilendiğini ifade eden avukatlar, bunun XRP yatırımcılarının hakkı olduğunu vurguladı.

Dilekçede aynı zamanda SEC’nin davası nedeniyle XRP yatırımcılarının milyonlarca dolarlık zararlar yaşadığı da belirtilmekte. XRP, bu dava ile beraber 0,50 dolardan 0,17 dolara kadar düşmüş ve milyarlarca dolarlık kayıp yaşamıştı. Şu an için fiyat yeniden toparlanmış olsa da XRP yatırımcılarının mağduriyeti sürüyor olabilir.

21 sayfalık dilekçede en çok dikkat çeken kısım ise “Ripple ile bağlantısı olmayan masum yatırımcıların normalde tüketiciyi koruması gereken SEC’nin gazabına uğradığı” vurgusu oldu. SEC, normalde ABD’deki tüketiciyi ve yatırımcıyı koruması gereken bir kurum iken bu dava ile yatırımcılara zarar vermekle suçlanıyor.

XRP fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1,69 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %20 yükseldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar