reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
1 Nisan 2019
  • Barış B.Barış B.

Haftaya 0,311$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta kapanışını 0,314$ seviyesinden yaparak %1 değer kazandı. Ripple’ın bu performansının BTC ve ETH’ye göre düşük kaldığını söyleyebiliriz.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple, iki aylık yatay bant hareketine bu hafta da devam etti. Haftaya BTC ile paralel olarak değer kaybıyla başlayan XRP’nin, salı günü T1 yükselen trendini test ettiğini görüyoruz. T1’den güzel tepki bulan XRP, hafta sonuna kadar olumlu görünümünü korumuş. Grafiğin hacim tarafında zayıf seyrin halen devam ettiğini görüyoruz.

Grafiğin yakın planında; salı günü T1 trendinin test edildiğini net olarak görüyoruz. Salı günü barının aşağı yönlü fitilli olması ve barın yeşil olarak kapanması, T1 trendinin hala güçlü talep bölgesi olduğunu gösteriyor.

XRP/BTC paritesindeki görünün maalesef olumsuz. Önceki hafta aşağı kırılan Y3(7800Sat) seviyesi satış baskısını da beraberinde getirmiş. Her ne kadar cuma günü yukarı yönlü bir atak olsa da bu atağın hacimsiz olduğunu ve bir nevi tuzak niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. RSI tarafında ise düşen fiyatla birlikte aşırı satım bölgesine geçiş yapıldığı görülüyor.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, dolar bazlı grafiklerinde, 2 ay gibi ciddi bir süredir, dar bir bant aralığında fiyat hareketini sürdürüyor. Bu seviyelerde akümülasyonun devam etmesi yukarı hareket için bir nevi enerji toplandığı anlamına geliyor. Ancak piyasa olumsuza dönecek olursa, ciddi bir değer kaybı riskini de içinde barındırıyor.

Ripple’da bu hafta, T1 trendinin yeniden test edilmesi, bu seviyenin ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor.  Bu seviye üzerinde kalındığı sürece en azından kısmi olumlu bir tablonun devam edeceğini söyleyebilirim. Kısmi dememin sebebi, destek olan T1’in zamanla daha da zayıflayacağını düşünmemdir. Hatırlarsanız, BTC de 6000$-7000$ bandında uzunca bir süre vakit geçirmişti ve sonucunda kırılım aşağı olmuştu. Tabi, XRP için birebir böyle bir şey olacağını söylemek doğru olmaz. XRP’nin, XRP yatırımcısının rahata erebilmesi için yukarı trendin başladığına dair bir emareye ihtiyacı var. Bu da kısa vadede 0,347$ seviyesinin üzerine geçiş ile mümkün olacaktır.

Bitcoin/USD tarafındaki yukarı hareketin XRP’ye katkısı şüphesiz pozitif. Ancak XRP’nin Bitcoin karşısındaki düşen trendi maalesef XRP’yi epey zorluyor.  XRP, Bitcoin karşısında kendine çeki düzen vermezse, olumlu piyasada negatif ayrışmak durumunda kalacak. Bu durumda XRP yatırımcısı ciddi stres altına girecektir. XRP’nin BTC karşısında olumlu bir görünüme kavuşması için öncelikle Y3(7800Sat) seviyesini ardından da D1 düşen trendini yukarı kırması gerekiyor. Bu iki seviye üzerinde rahat bir nefes alınacağını değerlendiriyorum. Aksi durumda ise Y4(6900Sat) seviyesi takip edeceğimiz destek bölgesi olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 01.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.