Ripple-SEC Davasında Son Durum: Ufukta Uzlaşma Görünüyor Mu?

15:20
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto dünyası 2020 yılının son günlerinde belki de bu güne kadar hiç görülmemiş bir dava ile karşı karşıya kaldı. Ripple ile SEC arasında başlayan dava 2023 yılının ilk günlerinde hala devam ediyor. Bunun yanı sıra sonuç adına davanın belirsiz durumu devam ediyor. Küresel kripto topluluğu uzun süredir devam eden XRP ve SEC arasında gerçekleşen davanın nihai sonucunu merakla bekliyor. Bunun yanı sıra, mahkeme henüz dava adına bir özet karar üretmedi. Ancak, Ripple şirketinin avukatı, Ripple Vs SEC davasının sonunun ne olabileceği konusundaki tahminini düşürdü.

XRP Davası Uzlaşmayla Mı Karşı Karşıya?

Avukat John Deaton, Amicus Curiae, kullanıcıların XRP davasının sonucu hakkında ne düşündüklerini görmeleri için kullanıcılara bir Twitter anketi açtı. Seçmenlerin yaklaşık %60’ı olayların sonucunda bir uzlaşma olacağına inanıyor. Ancak, XRP avukatı aynı şeye inanmıyor.

Deaton, bir yıl önce ABD SEC’in Hinman konuşma taslakları ve E-postalar üzerindeki iddiasından vazgeçmediği için bir anlaşmanın muhtemel olduğuna inandığını belirtti. Ancak, komisyon iddiasından vazgeçti. Belgeleri Ripple ve davalılara sundu.

Tüm bunların sonucunda, XRP avukatları davanın yargıcı Analisa Torres’in bir karar alacağına inanıyor.

Hinman Belgeleri Davanın Anahtarı Mı?

Avukatın görüşüne göre, bu e-postalar Ripple için çok değerli olsaydı ve SEC’e zarar verebilseydi, komisyon bunları teslim etmeden önce anlaşmaya varırdı. Ancak, bu gerçekleşmedi ve şimdi Ripple, Hinman’ın e-posta özetlerine atıfta bulunuyor.

SEC, Yargıçtan Hinman belgesini mühürlemesini bile istedi. Şimdi bu e-postaların ve belgelerin adli belgeler haline gelip gelmeyeceğine karar vermek yargıça kalmış durumda. Yargıç, SEC’in bu notları metin haline getirerek kamuya açık dosyaya koymasını emredebilir.

Yargıç Torres’in kararında Hinman e-postalarına ya da taslaklarına dayanmaması ve SEC’in itirazını kabul etmesi ihtimalinin yüksek olduğunu da sözlerine ekledi. Yargıç zaten bu notların sadece çapraz suçlama ile ilgili olduğunu ima etmiş olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar