X

Ripple Kaç TL?

15:12
16 Kasım 2020

Kripto para birimlerinin fiyatları Bitcoin (BTC) liderliğinde artıyor ve bu durum Türkiye’de de büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Özellikle haftalık bazda artışta olan ve %10’un üzerinde yükseliş eğilimleri sergileyen kripto para birimleri içinde de Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi piyasa hacmi bakımından büyük altcoin’ler dikkat çekiyor.

1 Ripple Kaç TL?

Bitcoin’in çok iyi bir performans sergilediği bu günlerde her ne kadar altcoin’ler nispeten yavaş kalsa da artışla yaşanıyor. Altcoin’ler içinde en çok konuşulanlardan biri olan XRP’de bu yükselişlerden payına düşeni alıyor.

Güncel rakamlara göz atıldığında şu anda 1 Ripple’ın 2,28 TL’den işlem gördüğünü ifade edebiliriz. 4 Ocak 2018 tarihinde TL bazında 29,64 TL ile rekor kıran XRP için bu fiyatın oldukça düşük olduğu ifade edilebilir. Ancak Ripple’ın 7 Temmuz 2017 tarihindeki 0,0216 TL’lik fiyatının da şu anda oldukça üzerinde olduğu görülüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Aslında kripto para birimlerinin fiyatını TL bazında biraz da TL/USD paritesi belirliyor. Çünkü küresel anlamda XRP gibi kripto para birimleri dolar bazında değerlendiriliyor ve genellikle de fiyatları ifade etmek için dolar kullanılıyor. Dolayısıyla bu durumda 1 TL’nin kaç dolar olduğu da önem taşıyor.

Bunlara ek olarak XRP uzun zamandır kendisinden beklenen performansı sergileyemiyor. Her ne kadar XRP’nin arkasındaki Ripple, uluslararası ödemeler alanında çok büyük adımlar atsa ve büyük ortaklıklar kursa da bu durumun fiyata yansımadığı düşünülüyor. Ancak bu noktada Ripple’ın Blockchain kullanımının benimsenmesinde önemli bir rol oynadığını belirtmekte de fayda var.

1 Ripple Kaç Dolar?

Yazının yayına hazırlandığı sırada 1 Ripple 0,2949 dolardan işlem görüyor. XRP’de 0,30 dolar bandının çok önemli olduğu düşünülüyor ve bu sebeple küçük bir artış ile XRP’de rallinin başlayabileceği ifade ediliyor. Ancak analistler 4 Ocak 2018’de görülen ve rekor fiyat olan 3,84 dolara ne zaman ulaşılacağı ya da ulaşılıp ulaşılamayacağı konusunda net bir fikir beyan etmiyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi XRP, tüm piyasa hareketli olsa da kendisinden beklenen performansı henüz sergileyemedi. Hatta çoğu isim XRP’nin 3 yıldır bir gerilemede olduğunu ve bu saatten sonra da hayal edilen yükselişleri asla başaramayacağını düşünüyor.

Yine de XRP konusunda da pozitifliğini koruyan analistler bulunuyor. Bu noktada öncelikle 0,30 doların aşılması gerektiği ve bu seviyenin bir destek noktasına dönüşmesi gerektiği ifade ediliyor. Ayrıca Ripple’ın fiyatının Ethereum ve Bitcoin’2 bağlı olduğu da düşünülüyor. Yani XRP’nin bir ralli başlatabilmesi için Bitcoin rallisinin devam etmesi ve ETH’un da BTC’yi takip etmesi gerekiyor.

Ripple Nedir?

Ripple, bir kripto para birimi ve bir ödeme ağıdır. Ripple’ın kripto para birimi olan XRP ise temelde Ripple tarafından hem diğer dijital varlıklara hem de SWIFT gibi mevcut finansal ödeme platformlarına daha hızlı, daha düşük maliyetli ve daha ölçeklenebilir bir alternatif olarak tasarlandı.

Ripple’ın bir ödeme ağı olması sebebiyle, Ripple ağında bulunan bankalar çok büyük işlemleri çok düşük ücretlere ve çok kısa sürelerde gerçekleştirebilir hale geldi. Ayrıca Ripple’ın ödeme ağında XRP kullanmayı mecbur kılmaması da bu noktada bankalar ve finansal kurumlar açısından pozitif bir özellik olarak nitelendiriliyor.

Bunlara ek olarak Ripple’ın arkasındaki fikir ilk olarak 2004 yılında Ryan Fugger tarafından dile getirildi. Ancak piyasaya sunulması ve kullanıcı ile buluşması 2013 yılında Jed McCaleb ve Chris Larson tarafından gerçekleştirildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar