X

Ripple Davası ve XRP Delistleri Tüm Piyasayı Eritti! Kayıp Ne Kadar?

Ripple davası, kripto para birimi toplam piyasa değerinde düşüşe yol açtı.
09:19
24 Aralık 2020

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun açtığı dava ve bu davayı takiben alından işlem durdurma ve delist kararları arasında piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi olan Ripple (XRP) 24 saat içinde %50’nin üzerinde değer kaybetti.

Her ne kadar başlangıçta kripto para piyasası üzerinde XRP düşüşünün etkisi olmasa da son saatlerde piyasa da aşağı yönlü grafiklerle bu duruma tepki verdi.

Genel Piyasa Durumu

Grafiklere bakıldığında lider kripto para biriminin negatif ortamda yüzde 4 gibi bir düşüş sergileyerek ciddi bir kayıp vermediğini görüyoruz. Ancak Ethereum (ETH) yaklaşık olarak %10, Chainlink (LINK) yaklaşık yüzde 18 ve Bitcoin Cash yaklaşık olarak %12 değer kaybetti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak bu noktada en çok dikkat çeken The Graph oldu. The Graph (GRT) geçtiğimiz günlerde borsa listelenmelerinin ardından çok ciddi yükseliş grafikleri elde etmiş ve yatırımcısının yüzünü güldürmüştü. Ancak şu anda GRT’nin %25’in üzerinde değer kaybettiği görülüyor. The Graph hakkında daha fazla detaylı bilgi için “Graph Coin Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Piyasa Değerindeki Düşüş

Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri 6 Ocak 2018’de, yani lider kripto para birimi Bitcoin 20.000 dolarlık önceki rekor seviyesini gördükten sonra 811 milyar dolar ile rekor kırmıştı. Bitcoin geçtiğimiz günlerde yeni rekorunu kırarak 24.200 dolara yükselse de toplam kripto para piyasası değeri 680 milyon dolara kadar yükseldi.

Ancak XRP davası ile ilgili gelişmelerden sonra toplam piyasa değerinin 50 milyon dolar kaybettiği görülüyor. 680 ile 650 milyon dolar bandında seyreden piyasa değeri geçtiğimiz saatlerde 609 milyon dolar seviyesine kadar geri çekildi.

XRP ve Piyasa Etkisi

Aslında bu kadar negatif bir ortamda bu tip geri çekilmelerin olması oldukça doğal. Hatta şu anki düşüşler beklenenin altında bile olabilir. Çünkü bundan 5-6 yıl önce benzer olaylar gerçekleşmiş olsa muhtemelen çok daha büyük düşüşler görülür ve belki de piyasanın toparlanması mümkün olmazdı.

Ama şu anda özellikle 2020 yılında kurumsal yatırımcılardan da aldığı güç ile kripto para piyasası çok daha sağlam. Bu sebeple de mevcut geri çekilmeler olağan bir durum olarak nitelendiriliyor.

Özellikle Bitcoin’in hala 20.000 dolarlık psikolojik seviyesinin üzerinde olması ve düşüş grafiğinin derinleşmemesi lider kriptonun hala güçlü olduğunun kanıtı olarak nitelendiriliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar