X

Programcıyı Hack’leyen Saldırganlar Hack’lendi!

Bir programcıyı hack’leyen saldırganlar kendi yöntemleriyle tuzağa düşürüldü...
19:00
9 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre, Alman programcı Tobias Frömel (“battleck” olarak da biliniyor) dosyalarına erişimini engelleyen bunu kaldırmak için kendisinden 0.09 BTC talep eden Muhstik Ransomware faillerini “hackledi”. 

Bleeping Computer forumunda 7 Ekim’de yapılan açıklamalara göre Frömel, saldırganların veritabanını hack’lediğini, yaklaşık 3.000 şifre çözme anahtarının ve diğer mağdurlarla ücretsiz bir şifre çözücünün paylaşıldığını açıkladı.

İntikam

Bleeping Computer daha önce halka açık QNAP NAS cihazlarının Muhstik adlı fidye yazılımı tarafından hedeflendiğini bildirmişti. Saldırganlar, kurbanlardan şifre çözme anahtarlarıyla verilere erişimlerini sağlayabilmeleri için yaklaşık olarak 740 dolar değerinde olan 0.09 Bitcoin sabit bir ücret talep etti.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre Muhstik faillerine 670 € ödeyen Frömel, komuta ve kontrol sunucularını saldırganları hack’leyerek geri almayı başardı. Bleeping Computer’e yaptığı açıklamalarda ise saldırganlardan 2,858 Muhstik kurbanının benzersiz Donanım Kimlik Numaralarını (HWID’ler) ve şifre çözme anahtarlarını almayı başardığını dile getirdi.

Kurbanlar da bu açıklamaların sonrasında Frömel’in yaptığı açıklamaları onayladılar.

Öte yandan görevinde başarılı olan Frömel, eyleminin yasadışı olduğunu kabul ettiğini ancak niyetinin iyi olduğunu savundu. Ayrıca Frömel, başarılı bir şekilde bilgilerini kurtardığı kurbanların teşekkür mahiyetinde kendisine Bitcoin göndermesi için cüzdan adresini de paylaştı.

Hack Girişimleri

Bilindiği gibi kripto para ekosisteminde hack girişimleri sıklıkla yaşanıyor. Örneğin son olarak Algo Capital CTO’sunun telefonu hacklendi ve 2 milyon dolara yakın kripto para birimi çalındı. Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz…

Bunun yanında Temmuz ayında İsrail’li bir hacker’ın yaklaşık olarak 1.7 milyon dolarlık bir saldırı gerçekleştiği ifade edilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar