DeFi projelerinin son dönemlerde inanılmaz bir yükseliş ve popülerlik elde ettiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Blockchain ağları arası transfer protokolü olarak bilinen RenVM de bu projelerden birisi ve REN son dönemde ciddi bir yükseliş de yakaladı. Buna rağmen RenVM’nin yapılan son araştırmalara göre sanıldığı kadar merkeziyetsiz olmadığı ortaya çıktı.

Güvenlik analistleri ve renBTC kullanıcıları özellikle 26 Ağustos tarihinde ortaya çıkan bir araştırma sonrasında proje geliştiricilerine sorular sormaya başladı. Wanchain editörü Ni Li tarafından hazırlanan araştırmada, RenVM’nin yaklaşık olarak 100 milyon dolarlık kullanıcı fonlarını tek bir cüzdanda tuttuğu ve bunların ekip tarafından kontrol edildiği belirtiliyor.

RenVM, Sanıldığı Kadar Merkeziyetsiz Değil

RenVM, tamamen “sanal makineler” tarafından yönetilen bir proje olarak tanıtılsa da kullanıcıların yaklaşık 9.000 adet Bitcoin fonunun RenVM ekibi tarafından kontrol edilen cüzdanda olması projenin bütün vaatlerine ters. Buna ek olarak firmanın ağdaki bütün ağ düğümlerini de kontrol ettiği ve bunun hala merkezi bir sistem gibi işlediği iddia edilmekte.

DeFi projesi Ren CTO’su Loong, kullanıcıların eleştirilerine ve tek bir cüzdanda kontrol edilen fonların hacklenme tehlikesine dair açıklamada bulundu. Kullanıcılar, ağ düğümlerinin ele geçirilmesi endişesi taşırken Loong, bunun neredeyse imkansız olduğunu belirtti.

Loong’a göre şu an için böyle bir tehlike söz konusu olmasa da kullanıcıların kripto para projesine yönelik güvenlerini kaybettiği söylenebilir.