X


Polygon (MATIC)’ten Web3 Severlere Müjde: 100 Milyon Dolarlık Hibe

Önemli blockchain ağlarından biri olan Polygon, bu güncelleme ile 100 milyon dolarlık hibe sağlıyor ve kişileri, kurumları web3 çekmeyi planlıyor.
17:40
22 Nisan 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Polygon (MATIC), ağına Supernet’leri ekleyeceğini açıklıyor ve bu Supernet’lerin mevcut Polygon Edge çerçevesi üzerinde iyileştirmeler sunacağını söylüyor. Ayrıca Supernet’lerin hem özel hem de genel blockchain ağlarında uygulamalar oluşturmak isteyen işletmelere önyükleme yapmasında yardımcı olmayı da planlıyor. Ekip, bunun yanı sıra Supernet’lerin gelişmesi için 100 milyon doları hibe ettiğini de belirtiyor.

Supernetler Ne Vadediyor?

Öte yandan bu gelişme için Polygon, Ethereum’un ölçeklendirme çözümüne başvuruyor. Bu güncelleme ile Polygon, işletmelerin kendilerine blockchain ve güvenlik zinciri için başvuruda bulunabileceğini bildiriyor. Ayrıca paylaşılan güvenlik zincirlerinin, Polygon’un incelenmiş üçüncü taraf doğrulayıcılarından beslenmesi bekleniyor. Bunun da ötesinde ekip, Supernet projelerinin milyonlarca günlük aktif kullanıcıyı ve on milyonlarca günlük işlemi yönetebileceğini iddia ediyor.

Ekip, Polygon’un amacının blockchainin benimsenmesini artırmak ve bu doğrultuda işletmeler için kapsamlı bir seçenek yelpazesi sunmak olduğunu belirtiyor. Ayrıca ekip, web3 için toplu bir benimsenmeye ihtiyaç olduğunu ve buna ek olarak Polygon’un bu konuda lider olmak istediğini iletiyor.

Avalanche’ın İzinden

Bunun yanı sıra aslında Polygon, merkezi olmayan uygulamalar için özel blockchain sağlayan tek ağ olarak karşımıza çıkmıyor. Daha önce Avalanche (AVAX), kısa bir süre önce oyna kazan mantığında olan DeFi Kingdoms’a ev sahipliği yaparak DFK Chain alt ağını başlatmıştı. Supernet’ler gibi Avalanche’ın alt ağları da ana blockchainin güvenliğini paylaşırken öbür yandan da uygulamaya özel işlemleri ayrı ayrı doğrulayacak şekilde bloklara paylaştırmıştı. Bu, ana ağdaki tıkanıklığı azaltıyor ve işlem ücretinin düşmesine sebebiyet veriyor.

Avalanche gibi Polygon da yüksek işlem hacmi gerektiren blockchain oyunlarını ve uygulamalarını çekmeyi umuyor. Geçmişi bakıldığında daha çok tıkanıklıklarla karşı karşıya kalan Supernetler, Polygon’un önerdiği gibi hayati önem taşıyan kitlesel benimsenmeyi sağlayabilir ve iyileştirmeler sunabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar