Reklam

ABD’den Kritik Veriler Geldi: 3 Uzmandan Bloomberg’e Çarpıcı Bitcoin Yorumu!

Makroekonomik şartlar altında ezilen Bitcoin (BTC), kısır bir döngü içerisinde yeniden eski parlak günlerine dönmeyi hedefliyor.
14:25
5 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Makroekonomik şartlar altında ezilen Bitcoin (BTC), kısır bir döngü içerisinde yeniden eski parlak günlerine dönmeyi hedefliyor.

Tarım Dışı İstihdam Raporu, Bitcoin İçin Neden Önemli?

 Piyasalar, bugün ABD ekonomisi ve Fed’in para politikasındaki sıkılaşmaya yönelik fikir verecek olan tarım dışı istihdam verisine odaklandı. Piyasaların merakla beklediği ABD istihdam verileri nihayet açıklandı. ABD’de tarım dışı istihdam, Temmuz ayında 528 bin ile beklentilerin iki katından fazla geldi. Aynı ayda işsizlik oranı yüzde 3,5 seviyesine geriledi. Tarım dışı istihdamın 250 bin kişi artması öngörülürken işsizlik oranının ise yüzde 3.6 seviyesinde sabit kalacağı tahmin ediliyordu. ABD isthidam raporu, ABD ekonomisinin teknik olarak resesyonda olup olmadığına dair somut ipucu veriyor. Beklentiler, tarım dışı istihdam artışının ivme kaybedeceğine, ancak işsizlik oranının yüzde 3,6’da sabit kalarak karışık sinyal vereceğine işaret ediyordu. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumu, ekonominin resesyonda olmadığına dair güçlü bir kanıt ortaya koyacaktı. Bu,  Fed’in faiz artırımları konusunda rahatlayacağı anlamına geliyordu.

Dolar endeksi, istihdam verileri sonrası yüzde 0,747 artarak 106,470 seviyesine çıktı. Bitcoin’de ise henüz bir hareketlilik gözlemlenmedi. ABD’de kritik veri öncesinde, hisse senetleri iki ayın en yüksek seviyesine yaklaşırken Bitcoin (BTC) de bu süreçte ivme kazandı. BTC, bugün %4 oranında artış kaydederek 23.422 dolara kadar yükseldi. Lider kripto para birimi, an itibariyle 23.194 dolardan işlem görüyor. Bitcoin, Haziran ortasından bu yana yaklaşık 19.000 ila 25.000 dolar aralığında kaldı. Ethereum (ETH) ise  %5.4 artışla 1.678 dolara ulaştı. Yatırım şirketi Genesis stratejistleri Noelle Acheson ve Marc Chan Bloomberg’e şu açıklamayı yaptı:

Piyasadaki en büyük sorun somut bir ralli için gerekli olan katalizör eksikliği. Meydana gelen toparlanmalar, boğa tuzakları ve geçici fiyat artışları olarak tanımlanabilir.

Bitcoin, Rapora Daha Önce Nasıl Tepki Verdi?

Kripto para piyasası yeniden ivme kazanmaya çalışırken, altcoin’ler de hareketlendi. Polkadot (DOT) ve Aave (AAVE) %5’ten fazla değer kazandı. Güncel raporlara göre, kripto paralar, aylardır risk varlıklarıyla birlikte işlem görüyor ve özellikle NASDAQ ile yüksek korelasyon içerisinde. Yüksek enflasyon ile mücedeleyi ilk hedefi olarak belirleyen Federal Rezerv’in faiz artırımı beklentileri Bitcoin ve hisse senetleri için risk teşkil etmeye devam ediyor.

Tarım dışı istihdam raporu, özellikle dikkat etmeye değer. Son altı rapor için, Bitcoin, verinin yayınlanmasından sonraki 30 dakika içinde yüksek volatilite gösterdi. BTC, önce yükseldi daha sonra ise düştü. Yatırım şirketi Quanda’da analist olan  Edward Moya şunları söyledi:

Fed’in faiz artırımı beklentileri, Bitcoin’i engellemeye devam ediyor. Bitcoin, bu döngüde dip seviyeyi gördü. Enflasyon ve önümüzdeki kritik raporlara bakıldığında Bitcoin, dalgalı konsolidasyon sürecine devam edecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI