X


Piyasa Yeniden Yükselişe Geçti: Yatırımcısına En Çok Kazandıran Kripto Paralar Hangileri?

Kripto para piyasası günler sonra yeniden yeşile büründü.
23:00
13 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimleri günlerdir Bitcoin önderliğinde aşağı yönlü fiyat hareketini sürdürüyor. Öyle ki kripto para piyasasının toplam değeri dün yılın en düşük seviyesine geriledi. Ancak kripto para piyasası dün gece saatlerinde uzun soluklu düşüş trendinin ardından yeniden yükselişe geçmeyi başardı.

Popüler kripto paraların hemen hemen hepsi yukarı yönlü düzeltmeye ayak uydurdu. Ethereum ve Monero ise %17’lik değer artışıyla günün en çok kazandıran kripto para birimleri oldu. Son 24 saatte en çok yükselen kripto para birimlerini yine çift haneli kazanımlarıyla Dash, Cardano, IOTA, Tron ve Litecoin takip etti. Ancak birçok kripto para birimi çift haneli yükselişler yaşarken Bitcoin günlük bazda %3’lük bir değer artışıyla yetindi.

Ansızın gelen yükseliş dalgasıyla birlikte kripto paraların piyasa kapitalizasyonu 12,7 milyar dolar artarak 186 milyar dolardan 200 milyar dolara yükseldi. Aslında bu yükselişin pek de beklenmiyordu. Çünkü bu yükselişin ardında herhangi bir temel etken bulunmuyor. Bu nedenle yukarı yönlü fiyat hareketinin gün içerisinde kâr elde etmeye çalışan yatırımcılardan kaynaklandığı düşünülüyor.

Popüler kripto para birimleri aşağı yönlü trendlerini kırmayı başarana dek piyasadaki düşüşler devam edecek gibi görünüyor. Günün en çok kazandıran kripto para birimlerine bir göz atalım:

Ethereum yaşadığı düşüşler nedeniyle son günlerde kripto para topluluğunun ilgi odağı durumunda. Ethereum geçtiğimiz yılın mayıs ayının ardından ilk kez 170 dolar bandına geriledi. Hal böyle olunca kripto para topluluğunda da doğal olarak “Ethereum ölüyor mu” tartışmaları başladı. Ethereum, dün yılın en düşük seviyesi olan 167 dolara gerilemesinin ardından dolar karşısında %23 değer kazandı. Ancak bu Ethereum’un yükseliş trendine girdiği anlamına gelmiyor. ICO’lar son dönemde yatırımcıların gözdesi olmaktan çıktı ve BitMEX Ethereum kaldıraçlı işlemlerini başlattı. Bunlar dahi kısa vadede Ethereum’un toparlanamamasına neden olabilir. Düşüş trendi tamamen kırılına kadar Ethereum değer kaybetmeye devam edebilir.

Günün en çok kazandıran ikinci kripto para birimi Monero ise düşüş trendini kırmayı başarmış gibi görünüyor. CoinMarketCap verilerine göre geçtiğimiz Ağustos ayında 80 dolara kadar gerileyen gizlilik odaklı kripto para birimi %41,25’lik yükselişle 113,79 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER