f Piyasa Uzmanından Sürpriz Uyarı! Çin'in Apple Hamlesi Bitcoin ve Altcoin'leri Çökertebilir! › COINTURK

Piyasa Uzmanından Sürpriz Uyarı! Çin’in Apple Hamlesi Bitcoin ve Altcoin’leri Çökertebilir!

Özet

  • Kripto para analisti Nicholas Merten, Çin'in iPhone yasağını genişletmesinin, Apple'ın piyasa değerini önemli ölçüde düşürdüğüne dikkat çekti.

  • Merten, Apple hisselerindeki düşüşün Bitcoin'i olumsuz yönde etkileyebileceği konusunda uyardı.

  • Analiste göre Apple hisselerindeki düşüş BTC dahil hisse senetleri ve altcoin'leri de sarsabilir.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
16:30
9 Eylül 2023

Popüler kripto para analistlerinden Nicholas Merten, kripto kralı Bitcoin‘in (BTC) potansiyel bir faktörden dolayı düşmesini bekliyor. Analist, Bitcoin’in fiyatının 10 bin dolar ile 12 bin dolara aralığına kadar geri çekilebileceği konusunda uyardı.

Analiste Göre Çin’in Apple Hamlesi Bitcoin ve Altcoin’leri Vurabilir

DataDash sunucusu ve kripto para analisti Nicholas Merten, son strateji oturumunda Apple’ın piyasa değerinin düşmeye devam etmesi halinde Bitcoin’in mevcut değerinden yüzde 60’ın üzerinde düşebileceği konusunda uyardı. Merten’e göre, Apple‘ın piyasa değerinin düşmesi, Bitcoin’in yanı sıra diğer hisse senetlerinin de çökmesine neden olacak:

Apple’ın 3 trilyon dolarlık bir şirketten 1.5 trilyon dolarlık bir şirkete dönüşmesinin Bitcoin üzerinde bazı etkileri olmayacağı gibi bir hayal dünyasında yaşayamayız. Size söylemeliyim ki bunun Bitcoin üzerinde herhangi bir blok ödülü yarılanmasından, herhangi bir Bitcoin ETF’sinden, aklınıza gelebilecek herhangi bir anlatıdan daha büyük bir etkisi olacaktır.

Garanti olduğunu söylemiyorum ama bunun olası bir senaryo olduğunu düşünerek eğer bu senaryo gerçekleşirse Bitcoin’in 10 bin dolar ile 12 bin dolar civarında yeni bir dip seviyeye indiği görülebilir.

Apple’ın piyasa değeri 200 milyar dolar düştüğünde bunu dinlememizin bir nedeni var. Bu küçük yüzdelikli düşüşler, küçük görünseler de Apple’ın değerlemesini ve Microsoft, FANG (Facebook, Amazon, Netflix ve Google) hisse senetleri gibi diğer hisse senetleri ve hatta bir bütün borsa genelinde ve hatta Bitcoin’den en sevdiğiniz altcoin’lere kadar kripto paralar üzerinde ağırlıklı etkisini düşündüğünüzde büyüyorlar.

Çin, iPhone Yasağını Genişletti

Teknoloji devi Apple Temmuz ayında 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşmıştı ancak Çin’in iPhone yasağını daha fazla devlet dairesi ve kurumunu kapsayacak şekilde genişletme kararı sonrası Apple hisseleri önemli ölçüde düştü.

Çin’deki kritik devlet kurumlarında iPhone veya yabancı ürünlerin kullanımı çalışanlar için zaten yasaktı ancak bir süre önce bu yasağın kapsamı büyük ölçüde artırılarak hassas departmanların ötesinde hükümet destekli kurumlar ve devlet şirketlerini de kapsayacak şekilde genişletildi.  ABD’li teknoloji devinin piyasa değeri 2.79 trilyon dolara düştü ve piyasa uzmanların bu düşüşün devam edebileceği konusunda uyarıyorlar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI