reklamı kapat

Peter Thiel Büyük Yatırımcılara Yardım Edecek

2 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Peter Thiel’ın kurucusu olduğu Founder Fund, büyük yatırımcıların Bitcoin alım satımı yapmasını kolaylaştıracak yeni startup Tagomi System’e yatırım yaptı. Goldman Sachs’ın eski ticaret şefi Greg Tusar’ın da bu yeni girişimin ortaklarından biri olduğu açıklandı.

Kurumsal yatırımlar için al sat süreci basitleştiriliyor

Kripto para piyasasında büyük emirlerle işlem yapmak oldukça yorucu bir süreç. Bu, kripto para piyasasının parçalanmış olmasından kaynaklanıyor. Aralarında merkezi bir bağlantı bulunmayan ve dünyanın her yerine yayılmış çok sayıda borsa mevcut. Ayrıca bu borsaların çoğunda işlem hacimlerinde ve para yatırma/çekme işlemlerinde limitler var. Bu yüzden çok sayıda büyük ölçekli kripto para işlemi borsa dışı yapılıyor.

Bunun yanında kripto para piyasasında fiyatlar çok hızlı değişiyor ve büyük rakamlarla alım satım işlemlerinde gecikmeler yaşanırsa çok büyük kayıplar yaşanabiliyor. Tagomi bu sorunu çözmek için “akıllı sipariş yönlendirmesi” adı verilen ana akım piyasada otomatik toplu işlem sürecini başlatmayı planlıyor. Yani Akıllı Sipariş Yönlendiricisi (SOR), büyük alım satım işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlayan bir yazılım. Bu yazılım, emirleri aynı anda farklı ticaret platformlarına gönderebiliyor. SOR, gelişmiş yönlendirme kurallarını ve önceden programlanmış algoritmaları kullanarak farklı ticaret platformları arasında işlem yapabiliyor.

Şirket bu proje için 15 milyon dolarlık yatırım topladığını ve kurumsal stratejisini geliştirme aşamasında olduğunu açıkladı.

Founders Fund Bitcoin’e ciddi yatırımlar yapıyor

PayPal kurucu ortağı ve Facebook yatırımcısı milyarder Peter Thiel aynı zamanda bir Bitcoin destekçisi. Mart ayında New York Ekonomi Kulübünün bir toplantısında konuşan Thiel, Bitcoin için uzun vadeli düşündüğünü açıklamıştı.

Thiel’a göre, Bitcoin bir balon olsa dahi yatırımcıları belirsiz bir ekonomik durumdan koruyacak güce sahip. Özgürlükçü düşünceye sahip Thiel aynı zamanda Bitcoin’in dijital altın olduğunu düşünenlerden.

Founders Fund geç olsa da Bitcoin’e ciddi yatırımlar yapıyor. Firmanın sadece 2017 yılında 15 milyon ile 20 milyon dolar arasında Bitcoin aldığına dair söylentiler var.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.