PEPE ve Meme Coin Çılgınlığına Dikkat: Uzmanlar Herkesi Uyardı!

Özet

  • PEPE, meme coin furyasının en tanınan projelerinden birisi oldu.

  • Bu durum yatırımcıları sevindirse de dolandırıcılar da bundan geri kalmadı.

  • PeckShield, PEPE odaklı dolandırıcılıklara karşı uyardı.
16:48
11 Mayıs 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

PEPE, DOGE, SHIB, LADYS ve bunun gibi birçok “meme coin”, son dönemde Bitcoin (BTC) gibi önde gelen kripto para birimlerinden çok ama çok daha fazla konuşuluyor. Elon Musk’ın tweetleri ilk başta DOGE’u, geçtiğimiz günlerde de LADYS’i ünlü yaparken PEPE ise tamamen “meme” çılgınlığının eseri ile büyümeyi sürdürdü. Uzmanlar ise özellikle kısa süreli furyalara karşı sert uyarılarda bulunarak, dolandırıcılığa işaret etti.

PEPE Uyarıları Artıyor

Blockchain güvenlik şirketi PeckShield, sadece son üç gün içerisinde en az on adet meme coin dolandırıcılığının türediğini aktardı. Şirket, söz konusu token projelerinin likiditesinin bir anda ortadan kaldırıldığını ve aslında “rug pull” olarak da bilinen dolandırıcılığın gerçekleştirildiğini ifade etti. Bu durumda yatırımcılar ellerinde token olsa bile bunları satacak likidite bulamıyor ve belki de sonsuza kadar ilgili tokenları cüzdanlarında tutuyor.

Siber güvenlik ve denetim şirketi CertiK de kısa süre önce sahte bir PEPE sitesi hakkında uyarılarda bulunmuş ve sahte ödül vaatlerinde bulunan siteyi ifşa etmişti. Şirket, topluluğun bunun gibi sahte sitelere karşı çok uyanık olması gerektiğini vurguladı. Bazı siteler sahte ödül vaatleri ile cüzdanlarını siteye bağlayan kullanıcıların fark etmediği izinleri alarak cüzdanlarını boşaltabilmekte.

PEPE Ekibi de Açıklamada Bulundu

Direkt olarak PEPE ekibinin Twitter hesabı da PEPE’nin şu an için hiçbir airdrop, staking, ödül, mint, çekiliş ve ücretsiz dağıtım gibi etkinlikler yapmadığını ve yapmayacağını vurguladı. PEPE ekibinin başka hiçbir token projesinin geliştirilmesinde ortaklığa imza atmadığı ve bu iddiaların da dolandırıcılık odaklı olabileceği ifade edildi.

PEPE, 5 mayıs tarihinde 1 milyar dolarlık toplam piyasa değerini aştı ve en çok konuşulan kripto paralardan birisi oldu. PEPE’nin değerinde görülen %4.000 ve üzeri yükseliş, sert bir düşüşün de kaçınılmaz olmasına zemin hazırladı. Buna rağmen PEPE yine de 1 ay önce alım yapanların ciddi anlamda yeşil bir durumda olmasını sağladı. Bu sebeple PEPE ismini veya benzer meme coin isimlerini kullanarak insanları dolandırmaya çalışanların sayısında da önemli bir artış görülmesi beklenebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI