X


Pekin’de Kurulan 3.000’i Aşkın ATM, Dijital Yuan İşlemlerini Destekleyecek

Çin Halk Bankası tarafından üretilen bir CBDC olan dijital yuan, Pekin genelinde 3.000'den fazla ATM'de para yatırma ve çekme işlemlerinde aktif edildi.
16:38
18 Haziran 2021

Çin Tarım Bankası, geçtiğimiz ocak ayında dijital yuan ATM’lerini kurarak önemli bir adım atmıştı. Çin, ülkedeki büyük bankaların dijital yuan destekli ATM’leri piyasaya sürmesiyle merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) benimsenmesinde lider rolü oynamaya devam ediyor

Dijital Yuan Destekli ATM’lerin Sayısı 3.000’ü Aştı

Devlet tarafından işletilen Xinhua haber ajansının bildirdiği üzere, Çin Halk Bankası tarafından üretilen bir CBDC olan dijital yuan, Pekin genelinde 3.000’den fazla ATM’de para yatırma ve çekme işlemlerinde aktif edildi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Medyaya yansıyan son bilgilere göre Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, 3.000’den fazla dijital para birimleriyle uyumlu ATM kurarak Peinde’de dijital yuan dönüşümünü tam olarak sağlayan ilk banka oldu. Çin’in CBDC testlerine katılan bir diğer büyük banka olan Çin Tarım Bankası (ABC), Pekin’de bulunan en ünlü alışveriş caddesi Wangfujing’de 10’dan fazla ATM kurdu. Daha önce bildirildiği üzere ABC, Shenzhen bölgesindeki dijital yuan ATM’leri kurmasının yanı sıra bazı şubelerde müşterilerin dijital yuan alım satım işlemleri gerçekleştirmesine izin verdi. Bununla birlikte ABC, dijital yuan için bir cüzdan geliştirme operasyonlarında aktif olarak yer alıyor.

Çin, CBDC Yarışında Liderliğe Oynuyor

Çin hükümeti, dijital yuan pilot çalışmalarının bir parçası olarak birtakım organizasyonlar düzenledi. Katılımcılara kırmızı zarf kampanyası olarak tanıtılan etkinlikte Pekin sakinlerine 40 milyon dijital yuan dağıtıldı.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) yarışında birçok ülkenin önünde yer alan Çin, çalışmalarını genişletmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Deneme çalışmalarının hayata geçirilmesiyle dijital yuan daha fazla alanda boy gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar