X

Panik Başladı: Kanadalı Yatırım Şirketi Bütün Bitcoin’lerini ve Bu Altcoin’i Sattı!

Bitcoin (BTC) 20.000 doların üzerinde kalmaya çalışırken, perakende ve kurumsal yatırımcılar satış yapmaya devam ediyor.
12:00
29 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) 20.000 doların üzerinde kalmaya çalışırken, perakende ve kurumsal yatırımcılar satış yapmaya devam ediyor.

Cypherpunk Holdings, Bitcoin ve Ethereum’larına Veda Etti

Kanada merkezli halka açık bir yatırım şirketi olan Cypherpunk Holdings, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) varlıklarının tamamını sattığını duyurdu. Makroekonomik şartlar sonrasında ortaya çıkan satış baskısı, hız kesmeden devam ediyor. Fed’in faiz artımları, yüksek enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle derin bir belirsizleğe sürüklenen küresel ekonomi, kripto para piyasasına büyük darbe vurdu. Riskli varlıklaran kaçış eğilimi, toplu satışları tetikledi. Huobi Global’in başkanı James Hume, Bloomberg’e bazı kurumsal yatırımcıların kripto paralar konusunda endişeli olduğunu, milyarlarca dolarlık sermayeye sahip birçok firmasnın regülasyon ve yüksek volatilite nedeniyle  kripto kervanına adım atmaktan korktuğunu söyledi.

Avrupa Blok Zinciri Konvansiyonu’nda konuşan Hume, bütün bu olumsuzluklara rağmen kripto para borsası Huobi’nin kurumsal yatırımcıların ilgisinde bir artış gözlemlediğini iddia etti. Yapılan araştırmaya göre,  değeri 1 milyar dolardan fazla olan yaklaşık 20-30 firma, 2022’de kripto para sektörüne girebilir. Hume,  kurumsal katılımın artması konusunda iyimserliğini sürdürse de, Kanada merkezli yatırım şirketi Cypherpunk Holdings, elindeki tüm  Bitcoin ve Ethereum’ları satarak endişeye neden oldu. Firma 205,8 Etherum‘u 227.000 dolara ve 214.7 Bitcoin’i 4.7 milyon dolara sattığını duyurdu. Cypherpunk, iki dijital varlığın satışından toplam 5 milyon dolar elde etti. Cypherpunk başkanı ve CEO’su Jeff Gao, firmanın Bitcoin ve Ethereum varlıklarını satma kararının arkasında ayı piyasası ve yüksek volatilite olduğunu söyledi. Hem Bitcoin hem de Ethereum, geçtiğimiz yıl değerlerinin yarısından fazlasını kaybetti. Halka açık Cypherpunk’ın hisseleri, 2022’nin başından bu yana Kanada Menkul Kıymetler Borsası’nda %50 değer kaybetti. Yönetici şu açıklamayı yaptı:

Makroekonomik şartlar, riskli varlıkları tehdit etmeye devam ediyor. Yüksek volatilite ve ayı piyasası nedeniyle en doğru kararın Bitcoin ve Ethereum’larımızı satmak olacağını düşündük.

Robert Kiyosaki’nin Bitcoin Tahmini Şaşırttı

“Zengin Baba Yoksul Baba” kitabının ünlü yazarı Robert Kiyosaki, Bitcoin fiyatının 1.100 dolara düşmesini bekliyor.Uzun bir süredir ABD ekonomisin felakete sürüklendiğini iddia eden Kiyosaki, Twitter takipçilerine bu seviyeden daha fazla Bitcoin alacağını söyledi. Kiyosaki’nin yeni Bitcoin tahmini birçok kişi tarafından eleştirildi.

Kripto para piyasası sert bir düzeltmeden geçerken, uzmanlar Bitcoin ve altcoin’lerin tekrar eski parlak günlerine dönmesi için makroekonomik şartların değişmesi gerektiğini savunuyorlar. Ayı piyasasının ne kadar süreceğine dair çok farklı teoriler ortaya atılıyor. Ancak, gerçek şu ki, kripto para birimleri küresel ekonomin bir parçası ve yüksek enflasyon ve faiz artırımlarından büyük oranda etkilendi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar