reklamı kapat

Önemli Bir Gösterge BTC’nin Artacağını İşaret Ediyor

Önemli bir gösterge artış sinyali verirken, fiyat konusunda karışık hissiyat devam ediyor. 
19:00
14 Mayıs 2020

11 Mayıs’ta 630.000. blokta gerçekleşen Bitcoin (BTC) blok ödülü yarılanmasının ardından lider kripto para biriminin enflasyon oranı yarı yarıya düştü. Dolayısıyla artan enflasyonlar karşısında Bitcoin’in enflasyon oranı altınınkinden bile daha düşük oldu. Aslında bu durumun fiyatları yükseltmesi beklenirken bazı isimler bir satış baskısı ile fiyatların düşebileceğini ifade etti.

Örneğin, Coinshares CSO’su Meltem Demirörs Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, “8 bin dolar kırıldığı için Bitcoin etrafında biraz coşku görüyoruz, ancak hala yakından izliyoruz ve hissiyatın henüz yükselmediğine inanıyoruz. Bitcoin’in yarılanmadan sonra daha işlem faaliyeti görmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önemli Gösterge

Bir on-chain analist olan Philip Swift‘in paylaştığı verilere göre, aynı göstergelerin bir yıllık hareketli ortalaması üzerinden günlük yayınlanan ve BTC’nin USD değeri olan on-chain metrik olarak nitelendirilebilecek The Puell Multiple göstergesi önemli kilit bir bölgeye ulaştı. Yapılan açıklamalara göre bu da Bitcoin dipleri gördüğünde ulaşılan bir durum. Yani Bitcoin artık dip seviyeyi görmüş ve yükselişe geçmiş olabilir.

Yine de Düşüş Olabilir Mi?

Yine de madenci gelirlerindeki düşüş Bitcoin fiyatında bir geri çekilme yaşanabileceği yönünde yorumlanıyor. Çünkü madenciler gelir düşmeyle birlikte elindeki Bitcoin’leri satmaya başlayabilir ve bu da bir satış baskısı oluşturabilir.

Örneğin, Bitcoin madencilik firması Blockware Solutions’ın genel müdürü ve bir kripto hedge fon yöneticisi yöneticisi Matt D’Souza 11 Mayıs’ta BTC’nin yatay olarak işlem görmeye başlaması halinde yatırımcıların düşüş beklemesi gerektiğini dile getirmişti.

Ayrıca dijital varlık yöneticisi Charles Edwards’ın analizine göre, tek başına bir Bitcoin madenciliği için elektrik maliyeti  günümüzde 9.000 dolar civarına ulaşmış durumda. Dolayısıyla bu maliyetin karşılanamaması durumunda madencilerin ellerindeki BTC’leri satması ve hatta faaliyetlerini sonlandırması çok da şaşırtıcı olmaz.

Temel ve teknik göstergeler göz önüne alındığında Bitcoin fiyatının şu anda karışık sinyaller verdiğini ifade edebiliriz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.