Önemli! ABD Bitcoin’i ve Bunları Konuşuyor! Dünyaca Ünlü CEO Yatırımcıya Seslendi: 2023’te Hazır Olun!

Bitcoin (BTC) Fed'in para politikası ve sektördeki krizler nedeniyle ağır darbe alırken, önde gelen bir isim önemli açıklamalar yaptı. 
17:15
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) Fed’in para politikası ve sektördeki krizler nedeniyle ağır darbe alırken, önde gelen bir isim önemli açıklamalar yaptı.

Mark Kornfeld: ABD’de Bütün Kurumlar, Kolları Sıvadı!

Uzmanlara göre, ABD’deki yetkililer, blockchain ve kripto paraların popülaritesi ve benimsenme oranı arttıkça piyasayı yoğun bir inceleme altına almayı planlıyor. Ülkenin en büyük kripto borsalarından biri olan FTX’in çöküşünün ardından, ABD’li milletvekilleri şimdi sektörü korumak ve regüle etme için uygulanması gereken çeşitli düzenlemeleri hayata geçirmeyi düşünüyor. Wall Street Journal, milletvekillerinin kripto paraları düzenlemek için baskı altında olduğunu bildirdi. 14 Aralık’ta halka açık bir istişare yaptıktan sonra Finansal Muhasebe Standartları Kurulu, kripto para tutan şirketlerin mali tabloları için önerilen düzenlemeleri tartıştı. Düzenlemelerin 2023 yılının ilk altı ayında yasalaşması bekleniyor. SEC kısa süre önce şirketlere kripto para piyasasındaki çeşitli gelişmelerle ilgili bir mektup göndererek, bu şirketlerden piyasadaki değişikliklerle ilgili dosyalarını güncellemeleri gerektiğini vurguladı.

Hukuk uzmanlarına göre, değişen düzenlemelerin finans ve kripto para piyasası üzerinde önemli bir etkisi olması bekleniyor. ABD’nin önde gelen hukuk şirketlerinden Buchanan Ingersol ve Rooney’nin CEO’su Mark Kornfeld, değişikliklerin piyasalar üzerinde çok yönlü bir etkiye sahip olmasının beklendiğini kaydetti. SEC’in ayrıca önümüzdeki aylarda kripto para piyasasına yönelik incelemelerini artırması bekleniyor. Uzmanlar, FTX krizini ABD’nin en ünlü dolandırıcısı olan Bernard L. Madoff skandalına benzetiyor. Kornfeld, şirketlerin ve yatırımcılara SEC’in  alacağı önlemlerin yoğunlaşacağını söyledi. ABD Gelir Dairesi Başkanlığı (IRS) son zamanlarda kripto para piyasasına daha fazla odaklanıyor. Kurum, suç bölümüne ek olarak siber suçları ve dijital varlıkları araştırmak için yüzlerce yeni çalışanı işe alıyor. Kurum ayrıca, mali suçlarla mücadele etmek için kripto para endüstrisi ile işbirliğine dayalı bir ilişki kurmayı umduğunu söyledi.

Bitcoin, Nasıl Etkilenecek?

Aralık ayındaki bir Meclis duruşması sırasında, Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Jake Auchincloss, kripto para endüstrisindeki şeffaflık ve düzenleme eksikliğini eleştirdi. Politikacı, daha şeffaf ve verimli bir ekosistem oluşturma konusunda ilerleme kaydedilmemesinin sektörün güvenilirliğini kaybetmesine yol açtığını da kaydetti. Senatör Roger Marshall ayrıca ülkede daha katı düzenlemeler için bastırıyor. Roger, önlem alınmadığında kripto paraların yatırımcı için felaket olduğunu belirtiyor. Kripto para endüstrisiyle ilgili çeşitli endişelere rağmen Kongre Üyesi Patrick McHenry, meslektaşlarını endüstrinin kapsamlı bir incelemesini ve olumlu bir regülasyon oluşturmaya ikna etti. Sektörde iyiyi kötüden ayırmanın şart olduğunu kaydetti.

Korneld, kripto para düzenlemesini çevreleyen inceleme yoğunlaştıkça uzmanlar, IRS ve SEC tarafından alınan önlemlerin kripto para piyasasının uzun vadeli gelişimini olumlu yönde etkilemesinin beklendiğini öne sürüyor. Kornfeld’e göre, değişiklikler daha şeffaf ve düzenlenmiş bir ortama yol açacak. Hukukçuya göre, bu regülasyonlar sayeinde daha düzenlenmiş ve şeffaf bir ortam yaratılacak. Piyasaya istikrara kavuşurken, yatırımcı da korunmuş olacak. Uzmana göre, bu kurumsal yatırımın hem Bitcoin hem de altcoin’lere akması açısından kritik öneme sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar