X

Önce Hackledi, Sonra Fidye İstedi: Bu Altcoin’in Başı Dertten Kurtulmuyor

Nexus Mutual hacklenme olayında yeni bir gelişme var.
18:51
16 Aralık 2020

Popüler kripto para projesi Nexus Mutual (NXM), bundan iki gün önce CEO’nun hacklendiği haberi ile sert bir düşüş yaşadı. NXM fiyatı söz konusu hacklenme olayında yaklaşık 8 milyon dolarlık token çalındığı haberi ile %30’dan fazla değer kaybetti ve hala da kaybetmeye devam ediyor.

Hacklenen CEO’ya Mesaj Var

Nexus Mutual CEO’su Hugh Karp‘ın bilgisayarını ve MetaMask cüzdanını hackleyen saldırgan, 8 milyon dolarlık vurgun yaptıktan sonra bunların bir kısmını sattı. CEO tarafından sunulan 300.000 dolarlık ödülü kabul etmeyen hacker, yaklaşık 2,5 milyon dolarlık NXM bozdurduktan sonra CEO’ya önemli bir mesaj verdi.

Ethereum tabanlı işleminin içerisine bir mesaj yazan hacker, direkt olarak CEO’ya seslendi ve şunları ifade etti:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Merhaba Hugh. NXM değerini geri kazanana veya sen bana 4.500 ETH Ethereum gönderene kadar xNXM satmayacağım. Eğer benimle pazarlık yapmak istersen Ethereum adresime mesaj gönder. Adresini takip ediyorum. Zenginsin Hugh.”

4.500 ETH Fidye Talebi

4.500 ETH an itibarıyla 2,6 milyon dolara tekabül ediyor ve CEO’nun böyle bir fona sahip olup olmadığı bilinmiyor. CEO ise anında söz konusu mesaja cevap vererek 0xFC6 ile başlayan cüzdan adresinin kendisine değil, Nexus Foundation’a ait olduğunu belirtti. Yani hackerın takip ettiği ve içerisinde ETH olduğunu söylediği cüzdanın adresi CEO’ya değil Nexus yönetimine ait.

Hugh Karp, bu kadar fazla ETH’ye sahip olmadığını belirterek hackera aslında olumsuz yanıt verdi. Ancak CEO’nun geri kalan yaklaşık 5,5 milyon dolarlık fonunu almak için 2,5 milyon dolarlık ETH ödemesi yapması hem kendisi hem de NXM fiyatı için olumlu olacaktır. Elinde 5,5 milyon dolarlık NXM bulunan bir hackerın her an satış yapıp fiyatı düşürebileceği korkusu, kesinlikle yatırımcıları tedirgin edebilir.

NXM Fiyatı Düşmeye Devam Edecek Mi?

NXM fiyatının bu olaylar atlatılana, fidye ödenene veya hacker tutuklanana kadar toparlanması pek mümkün gözükmüyor. Nexus Mutual fiyatı ise düşüşe devam ediyor. 22 dolar üzerinden işlem görürken saldırıya uğrayan proje, devamında 16 dolara kadar geriledi.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla son 24 saat içerisinde %8 artış yakalayan NXM, hackera olumsuz yanıt verilmesi ile beraber ise sert düşüşünü devam ettirebilir. CEO ise hacker ile iletişime geçtiğini duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar