O Dalga Bir Türlü Durmuyor! Bir Kripto Para Şirketi Daha Duyurdu!

Kripto para ve teknoloji şirketleri zor zamanlarda ayakta kalabilmek için iş gücünü azalmaya giderek maliyetleri düşürmeyi Protocol Labs'tan da bu yönde bir duyuru geldi.
10:33
4 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para ve teknoloji şirketleri zor zamanlarda ayakta kalabilmek için iş gücünü azalmaya giderek maliyetleri düşürmeyi amaçlar. Son dönemde birçok kripto para şirketinin çalışan sayısında kesintiye gittiği görülürken bu yönde adım atan son şirket Protocol Labs oldu.

İş Gücünde Yüzde 21’lik Kesinti Yaptı

Önde gelen kripto para şirketlerinden biri olan Protocol Labs, zorlu koşullardan dolayı maliyetleri düşürmek için iş gücünde yüzde 21 kesinti yaparak işten çıkarmaya giden son kripto para şirketi oldu.

Protocol Labs kurucusu Juan Benet, yayımlanan bir blog yazısında, “Bildiğiniz gibi, bu dünya çapında ve özellikle kripto para sektöründe son derece zorlu bir ekonomik gerileme oldu. Yüksek faiz ortamına neden olan yüksek enflasyon, düşük yatırım ve daha zorlu piyasalar küresel çapta şirketleri ve sektörleri sarstı. Makroortamdaki kış, kripto kışınının daha da kötüleşmesine neden oldu ve sektörümüzün beklediğinden daha sert ve potansiyel olarak daha uzun hale getirdi.” ifadelerine yer verdi.

Protocol Labs ekipler arasında 89 çalışanını işten çıkardı. Şirket ayrıca son birkaç çeyrek boyunca ekip bütçelerini, altyapı harcamalarını ve yatırımlarını azaltarak maliyetleri düşürdü.

İşten Çıkarmaya Giden Diğer Kripto Para Şirketleri

Kripto para ve teknoloji şirketleri zor zamanlarda ayakta kalabilmek için iş gücünü azaltarak maliyetleri düşürüyor. Geçtiğimiz ay Digital Currency Group‘tan (DCG) Luno çalışanlarının yüzde 35’ini, kripto para borsaları Coinbase ve Crypto.com çalışanlarının yüzde 20’sini ve zor durumdaki Genesis ise çalışanlarının yüzde 30’unu işten çıkardı.

Piyasa uzmanları, kripto para piyasasını sarsan kripto kışının devam etmesi halinde kripto para şirketlerinde yeni ve daha büyük işten çıkarmalar olabileceğinin sinyalini verirken, bir kesim artık en kötünün yavaş yavaş sonuna gelindiğini iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar