X


Neler Kaçırdığınızı Bilmiyorsunuz! Dünyanın En Karlı Kripto ICO Yatırımları

Erken dönem kripto para yatırımcılarının elinden kayıp giden fırsatları hiç düşündünüz mü? İşte kripto paralarla ilgilenenlerin kaçırdığı veya zengin olmalarına sebep olan Kripto ICO'lar
15:30
7 Temmuz 2021

Bugüne kadar gelmiş geçmiş en kazançlı ICO fırsatlarını biliyor musunuz? Duyduğunuzda kocaman bir keşke diyeceksiniz. İşte sizin fark etmediğiniz veya umursamadığınız için kaçırdığınız kripto ICO fırsatları, içlerinde ufak yatırımlarla sizi zengin edebilecekler bile var. Ama öncelikle ICO nedir, kripto paralar neden ICO başlatır kısaca bilmeyenler için bunu hatırlatalım.

ICO Nedir?

ICO açılımı itibariyle Initial coin offering demektir. Yani erken dönem proje fonlama çalışması da diyebiliriz. Bir ürünün veya hizmetin satışa sunulmadan önce “ön satışa” çıkarılması sürecidir. Fon ihtiyacı olan şirketler eğer kendilerini yeteri kadar iyi ifade edebilirse bu yolla erken dönem yatırımı alabilirler. Böylece projelerini hayata geçirebilmek için adeta can suyuna ulaşırlar.

Klasik borsalardaki IPO yani halka arza benzer bir durumdur. Ancak kripto paralarda ICO’lar biraz farklı ilerler. Genellikle orta ve uzun vadede yaptığınız ICO yatırımı sizi ya batırır ya da zengin eder. Bugün hepinizin isimlerini bildiği projelerin ICO dönemlerine gideceğiz. Erken dönem yatırımcıları bilindik kripto paraların ICO döneminde hangi fiyatlardan alım yapmış ve şu an ne kadar kazançlılar bunu hesaplayacağız.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sıralamaya sondan başlayalım ve sizi hemen üzmeyelim, işte başlıyoruz.

Binance Coin (BNB)

Binanace faaliyetlerine çok eski tarihlerde başlamadı ancak doğru stratejiler izleyerek dünyanın en büyükleri arasına adını yazdırdı ve son çeyrekte tam 200 Milyon dolar net kar elde etti. Bu borsanın yerel tokenı ise BNB olarak isimlendiriliyor. Elbette ismini duymayanınız yoktur.

Binance Coin borsanın işlem ücretlerini hafifletmek hatta bir kısmını yatırımcılara iade etmek için oluşturduğu ve 3 ayda bir yakılan yerel tokendır. Şirket 2019 yılının Nisan ayında Binance Chain’i oluşturdu ve ERC-20 jetonlarını yerel tokenlarla değiştirdi.

Peki BNB’nin ICO fiyatı neydi?

Binance borsası BNB’yi ICO olarak topluluğa sunduğunda 15 Milyon dolar yatırım topladı. Birim fiyatı 0,15 dolardan 100 Milyon BNB satıldı. Eğer 2017 yılında, ICO fiyatından BNB alıp elinizde tutsaydınız şu an 100 dolarlık yatırımınız tam 200.000 dolar olacaktı. Eğer BNB’nin ATH noktasından satış yapmayı başarsaydınız kazancınız 2 kat daha artabilirdi.

Neo (NEO)

Çin versiyonu Ethereum olarak tanınan NEO toplamda 3 tur fon topladı. NEO ilk ICO’sunu 2015 sonunda yaptı ve 17,5 Milyon dolar topladı. Yaklaşık 550.000 NEO erken dönem yatırımcılarına birim fiyatı tam 3,2 Cent üzerinden satıldı. NEO şu an 38,26 dolar seviyelerinde bulunuyor. O dönem fırsatı değerlendirenler 3 Cent gibi komik bir rakamdan alım yapmayı başardı.

Eğer 2015 yılında aldığınız 3 Cent’lik NEO’larınızı bu yıl yükseliş döneminde satsaydınız çok zengin olabilirsiniz. Yapacağınız 100 dolarlık ICO yatırımı size yarım milyon dolar olarak geri dönebilirdi.

Yavaş yavaş daha fazla can yakacak varlıklara sıra geliyor.

IOTA

Nesnelerin interneti için tasarlanan proje yine NEO gibi 2015 yılında ilk ICO duyurusunu yaptı. MIOTA olarak o dönem isimlendirilen projenin 1 Milyar adet arzı bulunuyordu. Hepsi kapış kapış satıldı ve 434 Bin dola ICO geliri elde edildi. Yani her bir IOTA 0.000434 dolardan satıldı ve 1 adet IOTA şu an sadece 0,91 dolar ediyor. Yani eğer ATH noktasında satsaydınız 10.000 kat paranız değer kazanabilirdi. Yani, 100 dolar yatırımınız tam 1 Milyon dolara ulaşacaktı.

Ethereum (ETH)

Evet kripto tarihinin belki de önemli ICO’sunu Ethereum yaptı. Bundan yaklaşık 7 yıl önce 18 Milyon dolar toplayan proje son derece (bugüne göre) komik bir rakamdan 60 Milyon Ethereum (ETH) sattı. Yani o dönem alım yapan bir yatırımcı eğer varlıklarını satmadıysa şu an yaşanan düşüşe rağmen tam 6500 kat kazançlı ve hatta Ethereum’larını ATH noktasından satmayı başarsaydı bu kazancı 15.000 kat olacaktı.

Evet kritik soruya gelelim, eğer 100 dolarımızı riske atıp 7 yıl sabredebilseydik bugün kaç dolarımız olacaktı? Eğer böyle bir yatırım yapsaydınız 100 dolarınız tam 1,5 Milyon dolar olacaktı. Türk lirası karşılığıyla tam 13 Milyon ediyor. Erken dönem kripto yatırımcıları için eğer bu fırsatı kaçırdılarsa kesinlikle can yakan bir durum.

Next (NXT)

İşte şimdi zirveye geldik. Henüz kripto para alanında IPO veya ICO nedir bilinmezken Bitcointalk isimli popüler forumda birileri bir şey yaptı. Bitcoin’in yolundan giden yeni bir kripto varlık, olarak duyurulan NXT tüm arzını forumdaki kullanıcılara 16.800 dolara dağıttı. Bu olay 2013 Eylül’ünde gerçekleşti.

O günkü toplam arzı olan 1 Milyar NXT’yi 0.0000168 dolardan dağıtan geliştiriciler sonrasında projeyi devam ettirdi. Beklenen oldu ve NXT zirve fiyatına yıllar sonra ulaştı. Yaklaşık 4 yıl sonra birim fiyatı 2 dolar olan NXT, erken dönem yatırımcılarına 100.000 kat kazanç getirdi. Daha fazla sabredip bekleyenler ise fiyat düştüğü için kazançlarından zarar etmiş durumdalar. NXT şu an ICO fiyatına göre sadece 1000 kat artmış durumda.

Peki 2013 yılında 100 dolarınız olsaydı ve ne işe yaradığını bile bilmediğiniz NXT isimli kripto varlığa bunu yatırmış olsaydınız 2017 ATH noktasında kaç paranız olurdu? Evet eğer bunu başarsaydınız 100 dolarınız tam 10 Milyon dolar yani yaklaşık 87 Milyon TL olurdu.

 

Kripto ICO Yatırımı Güvenli Mi?

Eskiye nazaran çok fazla ICO var ve yatırımcıların 100 dolarını sıfır yapmak isteyen sayısız sahtekar bulunuyor. Bu yüzden dikkatli olmalı ve projelerin her şeyini araştırmalısınız. Yakın zamanda kripto para yatırımcılarının dikkat etmesi gerekenler diye bir içerik yayınlamıştık. Bu konuda oradan destek alabilirsiniz.

Burada paylaşılan bilgiler yatırım tavsiyesi içermemekte olup son derece riskli olan kripto para piyasalarında kendi araştırmalarınızı yaparak işlem açmanız gerekmektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar