Reklam

Navellier Sebebini Açıkladı! Bitcoin (BTC) 10.000 Dolara Gevşeyebilir!

Büyük çöküş mü geliyor? Ünlü isim gerekçesiyle beklediği dibi açıkladı!
22:00
2 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Yıllardır Bitcoin hakkında sayısız tahminde bulunuldu, bunların önemli kısmı da başarısızlıkla sonuçlandı. Örneğin geçtiğimiz ay için PlanB tarafından konulan 98.000 dolar hedefi buna bir örnektir. Eğer yıl sonu altı haneli Bitcoin fiyatına ulaşamazsak onlarca popüler ismin de yanıldığına şahit olacağız. Fakat bugünler hiçbiri bu isim kadar karamsar bir tahminde bulunmadı.

Bitcoin (BTC) 10.000 Dolar Olur Mu?

Navellier & Associates’in kurucusu Louis Navellier, Bitcoin‘in %80’lik zorlu bir düzeltme yaşayabileceğini ön görüyor. Fiyatın 10.000 dolara kadar gevşeme riskine işaret eden Louis, piyasadaki artan korkuyu besliyor. Böylesi bir fiyat tahmini, BTC henüz 28.000 dolar seviyelerine iğne atarken bile gelmemişti. O günlerin karamsarlığına rağmen neredeyse tüm popüler isimler 18.000 dolar ile 20.000 dolar arasında en kötü dip senaryosunu konuşuyordu.

Önde gelen fon yöneticisine göre ABD Federal Rezervinin tahvil alım programını daraltması kripto para birimi için en büyük rüzgar olacak:

FED bu yıl varlık alımlarını azaltıyor. Bitcoin’in de bir parçası olduğu yüksek risk içeren varlıklar bu senaryoda önemli düzeltmeler yaşayabilir. FED ne kadar zayıflarsa hem hisse senetlerinde hem de tahvillerde o kadar volatiliteye şahit olacağız. Evet, Bitcoin’in de bundan payını alması kaçınılmaz görünüyor”.

Peki bu senaryoyu destekleyen şey ne? Bitcoin yükselir mi?

Bitcoin Yükselecek Mi?

Bitcoin, son iki hafta boyunca duraklarına bağlı kaldı. Yaklaşık 7 kez denemesine rağmen 59.000 dolarlık direnç seviyesinin üzerine çıkamadı. Kademeli geri çekilmeler kimi zaman 53.000 dolara kadar devam etti. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin, Binance borsasında 56.344 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Navellier, Bitcoin’in aşağı düşmeye devam etmesi durumunda korkunç bir çift tepe modeli oluşturabileceğine inanıyor. Fiyat eğer 28.500 doların altına düşerse ünlü isme göre boğalar için bu durum boğalar için büyük bir kırmızı bayrak olmalıdır. Böyle bir durumda, çift tepe oluşumu onaylanacak ve Bitcoin dört basamaklı bölgeye geri dönme yolunda olacaktır. Yani hayaller altı haneli fiyat iken gerçekle dört haneli BTC olabilir.

“46.000 doların (200 günlük hareketli ortalama) altına bir düşüşü sarı bayrak olarak, baharın en düşük seviyesi olan 28.500 doların altına bir düşüşü tamamlanmış devasa bir çift tepe olmak için alırdım, bu da 10.000 doların altına bir düşüşe işaret eder”.

Eğer kripto para piyasalarında en azında 3-4 yıl vakit geçirdiyseniz büyük boğa zirvelerinin aynı zamanda çok büyük düşüşler de getirdiğini görmüşsünüzdür. Fiyatın 20.000 dolar zirvesinden sonra yaşadığı geri çekilme oldukça stresli ve karamsar günleri beraberinde getirmişti. Yani Bitcoin’in tarihinde %80’i aşan düzeltmeler daha önce de olmuştu.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar