X

Moskova’da Yerel Bitcoin Değişim Ofisi Açıldı

14:00
5 Nisan 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rus Hükümeti henüz kripto paralara herhangi bir düzenleme getirmese de bu konuda çalışmalar yürüttüğü son günlerde sık sık basına yansıyor. Rus medyasında çıkan haberlere göre Moskova’yı yer altından saran ana tren istasyonlarından biri olan Kursky Vokzal yakınlarında Bitcoin değişim ofisi açıldı. Bu ofis, Moskova’da bir ilk olması nedeniyle dikkatleri üzerine toplamaya devam edecek gibi görünüyor.

Kripto paraların Rusya’da henüz yasal olduğunu söylemek güç fakat Maliye Bakanlığı tarafından Duma’ya ICO ve kripto para madencilik faaliyetlerini de kapsayan bir yasa tasarısı sunuldu. Kripto paralarla ilgili düzenleme çalışmaları devlet kurumlarını iki kanada bölmüş durumda, Maliye Bakanlığı kayıtlı borsaların faaliyetlerinı yasallaştırarak yollarına devam etmesini istiyorken, Rusya Merkez Bankası ise bu fikre oldukça karşı çıkıyor.

Ofis sayesinde Moskova halkı Bitcoin alım satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Vatandaşların işlem gerçekleştirmeleri için tıpkı diğer borsalar gibi kimliklerini ibraz etmek zorundalar. Ofis yöneticileri işlerini yasalara uygun bir şekilde yapmaya dikkat ettiklerini iddia etti. Yetkililer, Verhniy Susalniy sokağında hizmet vermeye başlayan ofisin yakında iki farklı şehirde daha hizmete başlayacağını açıkladı.

Moskova merkezli bir hukuk bürosu sahibi Vladimir Yurasov;

“Rusya’da dahil olmak üzere demokratik toplumlarda birşey yasaklanmamışsa, bu yasal olmalıdır. Yasalarda Bitcoin kullanımını yasaklayan herhangi bir madde bulunmuyor. Bitcoin alım satımı medeni hukuku ihlal etmiyor bu yüzden cezai bir suç söz konusu değilse bu faaliyetler yasal olarak değerlendirilebilir” dedi.

Bununla birlikte kripto paralarla ilgili reklam çalışmaları bazen yanıltıcı olabiliyor. Sbercoin ofisi dış görünüş itibariyle Rusya merkezli Sberbank ile isim ve tasarım benzerlikleri olmasına rağmen Avrupa’nın en büyük bankalarından Sberbank’ın kripto para birimleriyle henüz bir ilişkisi bulunmuyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar