reklamı kapat
  • BTC  :  39.723,47 ₺
  • ETH  :  3.149,34 ₺
  • BCH  :  4.951,70 ₺
  • XRP  :  3,79 ₺
  • BTC 39.723,47 ₺
  • ETH 3.149,34 ₺
  • BCH 4.951,70 ₺

Moskova Borsası Blockchain’le Küresel Yatırımcıları Çekecek

24 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Enerji fiyatlarının düşmesinin ardından uzun süreli bir resesyona giren Rusya’dan blockchain adımı. Moskoba menkul kıymetler borsası resesyondan çıkışı hızlandırmak için yeni bir yönteme başvuracak: Blockchain’le küresel yatırımcıları cezbetmek.

2005-2010 arasında yatırımcı sayısındaki yükselişe rağmen ülkedeki mevcut Trump etkisi ve soğuk savaştan kalan korkular pek çok yatırımcıya sirayet etmiş durumda.

Ülkenin en büyük borsası Moskova menkul kıymetler borsasının Hyperledger Fabric kullanarak geliştireceği bir blockchain çözümü bulunuyor. Projenin daha olgun bir altyapı oluşturma ve uluslar arası arenada artan bir güven ortamı inşa etme potansiyeli olduğu kaydediliyor.

Borsanın merkezsiz çözümler başkanı Alex Yakovlev çözüme dair konuştu. Yakovlev çözümün dünyanın her yerinden verebildikleri token’li (şifreli) oyların düzenli sayıldığına dair kriptografik bir kanıt sunarak yatırımcılara daha çok güven getireceğini belirtti.

Şifreleme sebebiyle çifte masraftan ve yanlış hesaplamadan kaçınmış oluyorsunuz. Hesaplama blockchain’de yapılıyor ve sonuçlar oraya konuluyor. Bu, yabancı yatırımcılar için harika bir şey çünkü konumuz Rusya’ysa dışarıdan güvene ihtiyacımız var.”

Elektronik oylama platformu ticari belgeleri kayıt altına alan blockchain çözümüyle birlikte borsanın bir birimi olan Rus Ulusal Mevduat Kurumunda (NSD) uygulanıyor. Platform seçkin hisse senedi sahiplerinin kendilerine dair herhangi bir bilgi vermeden oylama yapabilmesine olanak tanıyan bir proxy oylama hizmetiyle birlikte geliştiriliyor.

Rus Büyümesi

Beş yıl önceye kadar Rus şirketlerindeki bazı hisse senedi sahipleri oy vermek için Rusya’ya gelmek zoruyordu. 20 yıldan uzun süredir Linux Foundation üyesi olan ve borsanın blockchain’i benimsemesinde önemli bir pay sahibi olan Yakovley’e göre bu durum potansiyel yatırımcılar için önemli bir engel teşkil ediyordu.

NCC Kliring Bankası, Moskova Enerji Borsası ve diğer birçok kurumu gözetleyen Moskova Borsası aynı zamanda güvenli mesajların iletini için ortak bir elektronik imza geliştirme sürecini tamamladı. Yakovlev’e göre çözümün artan güven ve düşen operasyonel risklerin dışında bir getirisi daha var. Çözüm ayrıca “tekil arıza noktası”nı merkezli bir sistemden “normal masaüstü bilgisayarlarda” çalışan daha dağıtımlı bir modele taşıyarak daha fazla güvenlik sağlayacak.

Blockchain sıçraması

Bu yıl eski SSCB’de komünizmin bitişinin ve Moskova Borsasının kuruluşunun 25. yılı. Hemen bir kıyas yapalım. Amerikan borsası 200. yılını kutlarken dünyanın en eski borsası olduğu söylenen Amsterdam borsası 401. yılında. Yakovlev’e göre oransal olarak düşük doğrudan yatırımın kısmen sebebi borsanın genç oluşu.

2012’de yayınlanan bir rapora göre Rusya gayri safi yurt içi hasılada tüm dünyada 5. sırada yer alırken yabancı doğrudan yatırımlar bakımından 13. sırada bulunuyor. O zamandan beri ülke GSMH sıralamasında 6. sıraya düştü.

“Rusya’da kapitalizm henüz 25 yaşında” diyen Yakovlev sözlerine şöyle devam etti:

“Ve bizim hisse sahiplerine kurumsal hareketlere katılım imkânı vermek istiyorsak ekstra güven ortamı oluşturmalıyız.”

Yakovlev bunu başarabilmeleri durumunda diğer ülkelerin bundan ilham alarak geleneksel finans sisteminden sıyrılıp doğrudan dağıtımlı bir çözüme geçebileceğini kaydetti. Yakovlev sözlerine şöyle nokta koydu.

“Bu, teknolojiyi ucuzlaştıracak çünkü ülke içi tam bir sistem kurulmasına gerek olmayacak. Dahası, birleştirilmiş arayüzü olan bir node kurulabilecek ve böylece her ülkeyle aynı seviyede güven içinde kurumsal hareketler yapılabilecek.

ETİKETLER
loading...