X


Monero Yeni Hard Fork’unu Başarıyla Tamamladı!

Monero, RandomX isimli hard fork'u tamamladı.
09:01
3 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Gizlilik odaklı kripto para birimlerinin en eskilerinden ve hala toplam piyasa değerine göre en büyüklerinden Monero (XMR), ASIC cihazlarının ağdaki madenciliğini engellemek için yeni bir hard frok daha tamamladı.

Monero topluluğu YouTube üzerinden yaptıkları bir canlı yayında, RandomX isimli hard fork’un aynı zamanda proof-of-work algoritmasını işleme soktuğuıu vurguladı. RandomX hem rastgele kod uygulaması yöntemini hem de ASIC cihazlarına karşı daha dayanıklı olmak için hafıza odaklı teknikleri kullanmakta. Aslında Monero’nun ASIC cihazlarına karşı olan savaşı neredeyse yıllardır sürüyor ve geliştiriciler her dönemde buna karşı yeni bir hard fork’u hayata geçiriyor.

CPU Madenciliği Artarken, GPU Azaldı!

Güncellemenin CPU yoluyla yapılan madenciliği arttırmak ve bu sayede ağı daha merkeziyetsiz yapmak için hayata geçirildiği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. Bu sebeple GPU kullanarak madencilik yapanlar da yeni güncellemeden sonra madencilik zorluğunda hafif bir artış olduğunu gözlemleyebilir.

Monero ekibi ASIC cihazlarının dünyada çok az şirket tarafından üretilebildikleri için bir tür merkeziyet etkisi yarattığına inanıyor. Buna rağmen kripto para sektöründe Monero geliştiricilerinin tam tersini düşünen ve iddia eden önemli isimler de var. BitTorrent protokolünün arkasındaki isim Bran Cohen, ASIC dirençli PoW algoritmasının sadece bir hayal ve boş umut olduğunu vurgulamıştı.

Bütün bu güncellemelere rağmen Monero’nun asıl sıkıntısı gizlilik özelliği yüzünden birçok borsadan delist edilmek olarak biliniyor. Regülatörlerin uyguladığı baskılar XMR’nin hızlı bir şekilde delist edilmesine sebep olmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar