reklamı kapat

Milyarder Yatırımcı Konuştu: Bitcoin Mi Altın Mı?

Mike Novogratz, Bitcoin'i altına tercih ettiğini belirtti.
21:17
27 Haziran 2020

Koronavirüs salgınının etkilerini göstermeye başlamasından bu yana özellikle altın ve Bitcoin fiyatlarında  yukarı yönlü bir hareketlenme görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin 3.700 dolardan 10.000 dolara kadar çıkarken, ONS Altın da 1.800 dolar seviyesine yani bir önceki rekorunun çok yakınlarına yükseldi. Bu da birçok yatırımcıyı altın ve Bitcoin arasında ikilemde kalmaya zorladı.

Mike Novogratz Bitcoin Tercih Ediyor

Ünlü Bitcoin yatırımcısı ve milyarder isim Michael Novogratz da bu konu hakkında açıklamada bulunarak hangi varlığı öne koyduğunu gösterdi. Galaxy Digital CEO’su ve eski Goldman Sahs yöneticisi, altını da sevdiğini ancak bunu Bitcoin kadar sevmediğini belirterek lider kripto para birimini tercih ettiğini gösterdi.

Bitcoin zaten birçok önemli isim tarafından dijital altın olarak görülüyor ve bu ifadenin arkasında birden fazla sebep var. İlk sebep, Bitcoin’in de altın gibi sınırlı bir arza sahip olması ve sadece 21 milyon adet üretilebilmesi olarak biliniyor. Bu da itibari paraların aksine iki varlığın da enflasyon oranında ciddi ve uzun vadeli bir azalmayı beraberinde getiriyor.

İkinci sebep ise Bitcoin‘in de aynı altın gibi uzun vadeli yatırım aracı olarak görülmesi. Tabii ki altın ve Bitcoin arasında benzerlikler olsa da bunları ayıran farklılıklar da mevcut. Bunlar arasında özellikle Koronavirüs döneminde ortaya çıkan en büyük fark, BTC‘nin dijital olarak aktarılabilmesi ve herhangi bir lojistik gereksinimi olmaması.

Altın ise Koronavirüs döneminde çok fazla talebe rağmen fiziksel olması nedeniyle yatırımcılara ulaştırılamamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.