X


Milyarder İsimden Ses Getirecek Bitcoin (BTC) İtirafı!

Ray Dalio da Bitcoin'in üstünlüğünü kabul etti.
12:29
9 Aralık 2020

Bridgewater Associates CEO’su Ray Dalio, Bitcoin (BTC) hakkındaki sert açıklamalarından sonra bu karşıtlığını biraz daha yumuşatmış gibi gözüküyor. Lider kripto para biriminin hiçbir şekilde değer saklama aracı olamayacağını vurgulamış olan Dalio, şimdi ise bu görüşünü değiştirdi.

Milyarder Dalio: Bitcoin, Altına Alternatif Olabilir

Dalio, Reddit üzerinde yapılan bir soru cevap etkinliğinde Bitcoin’in gerçekten de altın yatırımına alternatif olabileceğini belirtti. Dalio, lider kripto para biriminin mobil bir değer saklama aracı olabileceğini belirtti ve kısıtlı arzına dikkat çekti:

“Bence Bitcoin ve bazı diğer dijital para birimleri son 10 yılda altın benzeri varlık alternatifleri olarak kendilerini ispatladılar. Bunların altın ve gayrimenkul yatırımı gibi diğer kısıtlı arza sahip varlıklarla benzerlikleri ve farklılıkları bulunuyor. Yani Bitcoin ile diğer kripto paralar altın yatırımına alternatif olabilir.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Dalio aslında 2017 yılında çok daha sert açıklamalarda bulunmuştu. 2017 yılının Eylül ayında Bitcoin’i eleştiren milyarder yatırımcı, bunun sadece bir balon olduğunu vurguladı. Bitcoin balonunun eninde sonunda patlayacağını vurgulamış olan Dalio’nun şimdi bunu altın ile eşdeğer görmesi kesinlikle lider kripto para biriminin katettiği yolu ortaya koyuyor.

Kurumsal Yatırımcıların İlgisi Bitcoin’in Üzerinde

Bitcoin sadece Dalio’nun değil diğer milyarder ve kurumsal yatırımcıların da ilgisini çekmeyi başardı. Stanley Druckenmiller, Bitcoin’in altın yatırımından çok daha mantıklı ve iyi olduğunu vurgulamıştı. Altın şu an merkez bankalarının sahip olduğu en yüksek değere sahip üçüncü rezerv olsa da Bitcoin hala 1 trilyon dolarlık değerin çok altında yer alıyor.

Kısa Vadeli Düşüşler, BTC’yi Olumsuz Etkiliyor

Milyarderlerin ve kurumsal firmaların Bitcoin’e altın alternatifi olarak bakmaya başlaması ise yakında bu durumu değiştirebilir. Bitcoin’in bankalar veya kurumlar tarafından enflasyona karşı rezerv olarak kullanılması, eşi benzeri olmayan bir yükseliş görülmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak ABD’nin ve bütün dünyanın para birimlerinin devamlı değer kaybetmesi, kesinlikle BTC için olumlu.

Bitcoin’in sahip olduğu sınırlı arz ve devamlı olarak azalan akış miktarı, bunu enflasyona karşı biçilmiş bir kaftan haline getiriyor. Ancak Bitcoin fiyatının bugünkü gibi sert düşüşler yaşaması, kurumsal yatırımcıları bundan bir süre daha uzaklaştırabilir. Her blok ödülü yarılanması ile BTC’nin enflasyonunun azalması ise eninde sonunda kurumsal yatırımcıların buna akın edeceğine işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar