Milyar Dolarlık Ünlü Fon Yöneticisinden Kripto Para Boğa Tahmini!

Milyar dolarlık fonun yöneticisi piyasaların güncel durumu ve boğa sezonuyla alakalı açıklamalar yaptı.
23:15
6 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin bu ay hiç iyi bir başlangıç yapmadı ve son gelen haberler ayın kalan kısmının da beklenenden kötü geçebileceğini gösteriyor. Grayscale, FTX İcra Komitesi adına Alameda tarafından dava edildi. SEC kripto para şirketlerine baskıyı artıyor. Enflasyonun yeniden yükselmeye başladığına dair sinyaller var. Peki milyar dolarlık fon yöneticisi kripto boğası için neler düşünüyor?

Kripto Paralar Düşüyor

Düşmesi için de yeterince sebep var gibi görünüyor. Boğa piyasası beklentilerinden önce bugünü iyi anlamak gerek. Biraz önce FTX en büyük kurumsal kripto yatırım fonlarından Grayscale’e dava açtı. En büyük kripto şirketleriyle çalışan banka Silvergate iflasını açıklamak üzere. Yarın ve Çarşamba günü Fed Başkanı Powell piyasaların güncel durumunu ve geleceğe dair beklentilerini açıklayacak. Haftaya enflasyon verisi bu hafta ise tarım dışı istihdam verisinin açıklanacağını göreceğiz. Bank of America %6’lık bir faiz tavanı bekliyor.

Bitcoin teknik cephede 22.800 bölgesini kaybettiği için düşen trende geri dönmüş görünüyor. Kritik destek seviyesi FTX haberiyle kaybedildi ve BTC 22.400 doların altında bulunuyor. SEC önüne gelen kripto şirketini sopalamaya başladı ve BUSD artık tarih oluyor. Diğer taraftan henüz regülasyonlara dair somut adım atılmadığı için kurumsallar geride kalmayı seçiyor.

Peki bu kadar olumsuzluğun ortasında Bitcoin’in sürpriz bir yükseliş yaşaması mümkün mü? 2022’de yatırımcılar bu soruyu kendilerine çok sordu ve cesur olanlar bedelini kaybettikleri parayla ödedi. Bundan sonra olur mu? Şimdilik olmaz gibi görünüyor ancak her zaman söylediğimiz gibi geleceği göremiyorsanız (ki göremiyorsunuz) gelecekten %100 emin olmayın.

Kripto Para Boğası

Tamam biraz da para kaybetmiş yatırımcılar yani kripto topluluğunun neredeyse tamamı için umut veren şeylerden konuşalım. One River Management CEO’su ve CIO’su Eric Peters, Bankless podcast’ine verdiği yeni röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Coinbase tarafından kısa süre önce satın alınan 2,5 milyar dolarlık kripto hedge fonunun başkanı, daha sıkı makro koşulların zorlu bir ayı piyasasını tetiklediğini, ancak en kötüsünün muhtemelen geride kaldığını söylüyor.

Peters şimdi, kripto ve blockchain teknolojisi için yeni kullanım durumlarının yanı sıra kurumsal benimseme tarafından yönlendirilen bir noktada güçlü bir yükseliş toparlanması öngörüyor.

“Şu anda tempo açısından belki de bazı iyi şeylerin olabileceği bir yerdeyiz. Orta ve uzun vadede son derece yükseliş eğilimindeyim… Bence bu bir sonraki aşama, ne zaman başlayacağını bilmiyorum ve belki de çoktan başladı, ama bence bu bir sonraki aşama çok güçlü olacak çünkü sonunda sadece yatırımlarda değil teknolojilerde de gerçek kurumsal benimseme olacak ve bence bu büyük bir olay.”

Peters, Federal Rezerv’in faiz artırım döngüsünü yavaşlatıyor gibi görünmesi nedeniyle kripto piyasalarının yeni bir yöne doğru ilerlediğine dair işaretler gördüğünü söylüyor.

“Bu sıkılaştırma döngüsünün ikinci kısmına doğru ilerlerken kriptoların boynundaki ayağın hafiflediğini görmeye başladınız bile. Bence bu bir geçiş yılı olacak. Çok çeşitli jokerler var. Her zaman vardır. Ukrayna henüz çözüme kavuşmadı. Çin’in yeniden açılması henüz karara bağlanmadı. Yatırımcıların hisse senetleri konusunda tedirgin olmaya başladıklarında ne yaptıklarını henüz görmedik. Sadece kriptoya özgü sorunları aşmakla kalmadığımız, aynı zamanda döngünün gerçekten dramatik faiz artırımı kısmını da atlattığımız tempo açısından bu aşamadayız. Ve bence her şey daha elverişli. Bunun ille de büyük bir boğa piyasasına geri döndüğümüz anlamına geldiğini sanmıyorum.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar