X


MicroStrategy Bitcoin (BTC) Yerine Altına Yatırım Yapsaydı Ne Olurdu?

Elde edilen son bilgilere göre MicroStrategy altın yerine Bitcoin’i tercih etmesinin doğru bir karar olduğunu şu an için kanıtlamış durumda. 
10:25
7 Eylül 2021

2020 yılında Bitcoin bambaşka bir döneme girdi ve kurumsal ilgideki artış 64.900 dolarlık rekor seviyeyi getirdi. 2020 yılında 3.700 dolar seviyelerine kadar gerileyen lider kripto para birimi pek çok önemli etkenin bir araya gelmesi birlikte fiyatını yaklaşık olarak 17 kat arttırdı. Böylece Bitcoin bir kez daha neden çok iyi bir yatırım aracı olduğunu kanıtladı. BTC artışının arkasındaki en büyük etkenlerden biri de MicroStrategy’nin BTC yatırımı yapması ile birlikte kurumsal yatırımların artması oldu.

MicroStretegy Bitcoin Yerine Altı Alsaydı

Mart-Haziran 2020 bandında MicroStrategy ilk Bitcoin’lerini almaya başladı ve şirket CEO’su Michael Saylor da bu durumu yakın zamanda bir Twitter paylaşımı ile kutladı. Saylor, dünya ekonomisinin çok ciddi bir enflasyon dönemine doğru ilerlediğini ve bu sebeple de BTC almaya karar verdiklerini dile getirmişti.

Buna ek olarak Saylor, yatırımlarını altına mı yoksa Bitcoin’e mi yönlendirecekleri noktasında, pek çok özelliği sebebiyle BTC’yi tercih ettiğini dile getirdi. Rakamlara bakıldığında Saylor’ın aslında doğru bir karar verdiği de net bir şekilde anlaşılıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Eğer MicroStrategy aynı dönem zarfında Bitcoin yerine altın almış olsaydı 2 milyar doları aşan ilk yatırımın yaklaşık olarak %80’ini kaybedecekti. Son 30 gün içinde ise %21’lik bir kayıp yaşandığı ifade edilebilir.

Bunlara ek olarak BitcoinTreasuries.org’dan alınan veriler, MicroStrategy’nin 100.000 BTC’den fazlasına veya toplam arzının %0.5’ine sahip olduğunu gösteriyor. Yukarıda da görüldüğü gibi bu yatırım bir yılda %376,34 değer kazandı.

BTC, MicroStrategy’e Kazandırdı

Ecoinometrics tarafından sağlanan bazı veriler, MicroStrategy (MSRT) hisse performansı ile Bitcoin fiyatı arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Şirket, BTC hazine programını başlattığından beri hisseleri %428’lik bir artış yaşadı.

Bunlara ek olarak Bitcoin ve MicroStrategy, en önemli iki hisse senedi endeksi olan NASDAQ ve SP500’den de daha iyi performans göstermeyi başardı. Yazılım şirketinin BTC hazine programını açıklamasından bu yana ilki %68,3 kâra sahipken Bitcoin %54,8 kâr ile ilerliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar