Teknoloji ve yazılım devi Microsoft’un blockchain tabanlı bulut hizmeti Microsoft Azure, yeni tokenleştirme ve blockchain veri yönetim hizmetlerini duyurdu.

Microsoft Azure tarafından Cuma günü paylaşılan gönderide, Azure Blockchain Tokens ve blockchain veri yöneticisi hizmeti resmen açıklandı.

Azure Blockchain Kullanıcılar İçin Yeni Araçlar

Azure Blockchain Tokens isimli hizmet temel olarak endüstri standartlarına uygun token üretilmesini ve bunların yönetilmesini kolaylaştırmayı hedefliyro. Firma buna ek olarak yaygın olan kullanımlar için önceden hazırlanmış şablonlar sunuyor ve firma ortakları tarafından hazırlanan şablon galerisini üyelerin kullanımına açıyor.

”En son ürünümüz sayesinde müşterilere Azure Blockchain Tokens üzerinde fiziksel veya dijital varlıklar için uçtan uca token oluşturulması veya kolaylıkla yönetilmesi hizmetini sunuyoruz. ”

Blockchain veri yöneticisi isimli bir diğer hizmet ise kullanıcıların blockchain defter verilerini görüntüleyebilmesi, bunları değiştirebilmeleri ve şifrelerini çözebilmeleri için oluşturuldu. İsteyen kullanıcılar şifrelerini çözdükleri deneme verilerini birden çok kaynağa da gönderebilecek. Microsoft bu haftanın başlarında Azure Heroes isimli yeni bir blockchain token’i duyurmuş ve bunların geliştirici topluluğuna ödül olarak dağıtılacağını ifade etmişti.

Teknoloji devi aslında blockchain sektöründe en aktif olanlardan birisi olarak bilinmekte. Sadece blockchain tabanlı ürünler geliştirmekle kalmayan Microsoft, aynı zamanda kullanıcıları çeşitli yazılımlardan korumak için de önemli adımlar atıyor. Bu haberden de görülebileceği üzere dev firma geçtiğimiz haftalarda kullanıcıları 80.000’den fazla bilgisayara bulaşan bir kötü amaçlı yazılıma karşı uyarmıştı.