X


Metaverse Tabanlı Projelerin Yükselişi Sürüyor: SAND, MANA, AXS Zirve İçin Yarışıyor

Metaverse projelerinin yükselişi şüphesiz 2021 yılının en büyük trendlerinden biri olmayı başardı.
19:25
1 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Metaverse tabanlı kripto paralar, endüstride ciddi bir şekilde takip edilen değerler olarak kabul edildi. Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşması alandaki ilgiyi katlarken bazı metaverse projeleri ön plana çıkmayı başardı.

Metaverse’in Yükselişi

Metaverse projelerinin yükselişi şüphesiz 2021 yılının en büyük trendlerinden biri olmayı başardı. Mark Zuckerburg, şirketinin Metaverse’e büyük bir giriş yapacağını duyurduktan sonra en büyük kazanan grup, merkezsiz versiyonları oluşturmaya dahil olan kripto projeleri oldu.

Bununla birlikte bir başka teknoloji devi Microsoft, trilyon dolarlık bir pazar olara adlandırarak önde gelen analistlerin metaverse evrenini geliştirmesi için yarışa katıldı. Kripto yatırım şirketi Grayscale, Metaverse’i hayata geçirmek adına önemli piyasa fırsatı vurgusu yaparken yıllık gelirde 1 trilyon doların üzerinde olabileceğini öngördü ve bugün piyasa değeri 15 trilyon dolar olan Web 2.0 şirketleriyle rekabeti dile getirdi.

Axie Infinity’nin inşa ettiği metaverse, günlük 2 milyon kullanıcıya ulaştı ve 2.08 milyar dolarlık işlem hacminin ardından 3. çeyrekte en çok işlem gören NFT koleksiyonu oldu. Yakın tarihte platformdaki bir arsa 550 ETH (2.48 milyon dolar) karşılığında alıcı buldu. Bu faktörlerin birleşimi AXS‘i 9.20 milyar dolarlık piyasa değeri ile 23. en büyük kripto para birimi konumuna getirmeyi bildi.

Öte yandan Decentraland platformunun yerel varlığı MANA, ilk 50’nin dışında aylar geçirdikten sonra en büyük 40. kripto para birimi oldu. 12 ay önce MANA 0.07033 dolardan işlem görürken 5 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 5.90 dolara ulaştı.

Bu inanılmaz koşu MANA‘nın 2017’deki lansmanından bu yana yatırımcılara %62.179 getiri sağladığını gözler önüne seriyor. Kaydedilen son boğa koşusu ise büyük teknoloji firmalarının çığır açan duyurularının akabinde geldi.

Sandbox’ın Zirve Koşusu

Zirveye yolunda olan bir başka metaverse tabanlı varlık ise The Sandbox’ın yerel token’ı SAND oldu. Metaverse token’ı, pozitif bir hafta ile %70’in üzerinde yükseliş kaydetti. İddialı proje, popüler spor giyim markası Adidas’ın platformda bir arsa aldığını duyurdu. MANA gibi SAND, yılın büyük bölümünü ilk 50’nin dışarısında geçirirken son fiyat arıtşı ile 6.51 dolarlık piyasa değeriyle Coingecko sıralamasında 41.’liğe yükseldi.

SAND şu anda THETA ve DAI arasında sıkışmış durumda ve rallinin devamı durumunda ilk 30’a giren bir diğer metaverse token’ı olabilir. Sandbox, kullanıcıların bir oyun biçiminde dijital varlık oluşturmasına imkan tanır ve bunu DAO‘ların ve NFT’lerin benzersiz yeteneklerini birleştirerek başarır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar