X


Meta, Diem Stablecoin Projesini ve Varlıklarını Satmak İstiyor!

Meta, düzenleme ile ilgili zorluklar nedeniyle Diem'lerini satmak istediğini bildirdi. Şirket, sermayeyi yatırımcılara iade etmek istiyor. Çoğu ülke stablecoin düzenlemesine bakıyor ve kendi CBDC'lerini başlatıyor.
12:25
26 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yetkililerin Bloomberg’e verdiği demeçte, Meta’nın Diem stablecoin projesini satmak istediği bildirildi. Şirket, sermayeyi yatırımcılara iade etmek ve projede çalışan mühendisler için şirket fonlarını kullanmak istediğini belirtti.

Bloomberg, Meta’nın şirketin varlıklarını satmaya çalıştığını bildirdi. Diem stablecoin projesi bu haber üzerine darbe aldı. Yakın kaynaklar, yetkililerin projeyle ilgili gösterdiği endişeler nedeniyle stablecoin projesinin suya düştüğünü söyledi.

Raporda, varlıkların satışının sermayesinin yatırımcı üyelere iade edileceği belirtiliyor. Diem’in yatırım bankacılarıyla hem fikri mülkiyetin nasıl satılacağı hem de projedeki mühendisler için yeni pozisyonların nasıl bulunacağı hakkında konuştuğu bildiriliyor.

Stablecoin ve Novi Cüzdanı İle Ödeme

Stablecoin tartışmalı bir geçmişe sahip olup, araştırmacılar tarafından yakından inceleniyor. Orijinal adı Libra olan proje bir isim değişikliği ile yeniden markalaşmayı hedefliyor. Bu incelemelerin sonunda, ABD’deki Demokrat senatörlerin şirketten projeyi ve Novi cüzdanını durdurmasını istemesiyle sonuçlandı.

Bununla birlikte Novi cüzdanı, WhatsApp kullanıcılarının başkalarına ödeme göndermesine izin verdi. Bu hemen ABD yetkililerinin dikkatini çekti. Finans gözlemcileri bu gelişmeyle birlikte Novi cüzdanının araştırılmasını tavsiye etti.

Diem, ilk duyurulduğunda şok dalgalarına neden oldu ve hem kripto topluluğu hem de dünya çapındaki hukukçuların eleştirilerine maruz kaldı. Bu tartışma ayağındaki ikinci grup, bir stablecoin sepetinin şirkete çok fazla etki vereceğine ve ulusal para birimleri üzerinde etki yaratacağına inanıyor.

Stablecoin Şirket’in İlk Önceliği

Araştırmacılar şimdi odaklarını sabit paralara çeviriyorlar ve önümüzdeki 12 ay, düzenlemenin şu ya da bu şekilde yapılması bekleniyor. Raporlar, Biden yönetiminin yürütme emriyle kripto alanı için düzenleme getireceğini öne sürüyor.

Stablecoin’ler ulusal para birimleri için bir tehdit olarak görülüyor ve düzenleyiciler, tipik para birimleri olarak işlev göreceklerse en azından bankacılık yasalarına göre kayıt olmalarını istiyorlar.

Amerika ve Avrupa yetkilileri, geçen yıl stablecoin’leri ve CBDC’leri tartıştı ve ikincisi ile ilgili olarak çok ilerleme kaydedildi. ABD Federal Rezervi, geçen hafta potansiyel bir CBDC hakkında daha fazla araştırma isteyen bir makale yayınladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar