X


Merkez Bankası Başkanlarından Bitcoin (BTC) Yorumları: İlginç İfadeler Kaydedildi

İsveç Merkez Bankası Başkanı ve Meksika Merkez Bankası Başkanı'ndan Bitcoin yorumu.
15:22
10 Eylül 2021

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler Bitcoin‘i bir varlık olarak tanıyarak benimsiyor. Ancak bu kabul henüz evrensel değil ve birçok üst düzey finans kurumu kripto para birimlerine karşı temkinli olmaya devam etmekte.

 

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İsveç Merkez Bankası Başkanı’nın Görüşleri

İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves, Bitcoin alım satımını pul ticareti ve tahsilatına benzetti. Dahası Ingves, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) finans ekosistemine entegre edilemeyeceğine inanıyor. Başkan’ın kripto paralarla ilgili temel endişesi dijital varlıkların finansal düzenleyiciler tarafından yönetilip desteklenmedikçe düzgün bir şekilde çalışamayacağı ve gelişemeyeceği inancından kaynaklanıyor. İsveç Merkez Bankası Başkanı Bitcoin ile ilgili şunları kaydetti:

Bitcoin alım satımı kesinlikle sizi zengin edebilir. Ancak ben bunu parasal sistemden çok bir hobi olarak görüyorum.

Bu noktada İsveç’te kripto paraları kapsayan yasa veya herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Ancak Temmuz ayında Başkan, kripto para endüstrisinin artan popülaritesi nedeniyle bunun yakında değişebileceğini belirtmişti. Stefan Ingves’e göre Bitcoin’in kullanımı çok etkisiz çünkü her ödeme büyük miktarda zaman ve enerji gerektiriyor.

Meksika Merkez Bankası Başkanı Leon, Önemli Açıklamalarda Bulundu

Bununla birlikte günün erken saatlerinde Meksika Merkez Bankası Başkanı Alejandro Diaz de Leon, ülkesinin El Salvador’un adımını izleyecekleri sorusuna şu yanıtı verdi:

Bitcoin yüksek riskli bir yatırım ve zayıf bir değer deposudur. İnsanlar satın alma güçlerinin, maaşlarının bir günde %10 artmasına veya düşmesini istemeyeceklerdir. Satın alma gücü için bu oynaklık kabul edilemez. Bu bağlamda Bitcoin iyi bir değer deposu değil.

Ayrıca henüz güvenilir bir ödeme yöntemi olmadığı için Bitcoin kullanımının takasa benzediğini aktardı.Benzer şekilde mayıs ayında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını ve değerin sıfıra gidebileceğini belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar