X


McAfee Labs Açıkladı: Cryptojacking Faaliyetleri Yılın İkinci Çeyreğinde %86 Arttı

McAfee Labs, cryptojacking faaliyetleriyle kötü amaçlı fidye yazılımlarının ters ilişki içerisinde olduğunu belirtiyor
18:00
26 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paraların son dönemde oldukça popülerleşmesiyle birlikte kötü amaçlı madencilik yazılımları da hayatımıza girdi. Cryptojacking olarak adlandırılan bu faaliyetler kısaca üçüncü bir kişinin sizden habersiz bir şekilde bilgisayarınızın işlemci gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapması olarak özetlenebilir. 2017 yılının son çeyreğinde başlayan cryptojacking faaliyetleri 2018 yılının ilk çeyreğinde %629 artış göstermişti.

McAfee Labs’in verilerine göre kötü amaçlı kripto para madenciliğine yönelik yazılımsal saldırılar yılın ikinci çeyreğinde %86 arttı. Cryptojacking faaliyetlerinde kişisel bilgisayarlar dolandırıcılarının ilk hedefi olarak kalmaya devam etti. Ancak başta akıllı telefonlar olmak üzere internet bağlantısına sahip diğer cihazların da risk altında olduğunu belirtelim.

McAfee Advanced Threat Research’ten Christian Beek, cryptojacking dolandırıcılarının ilgisinin zayıf güvenlik önlemlerine sahip olmaları nedeniyle kişisel bilgisayarlardan diğer internet bağlantılı cihazlara kaydığını açıkladı:

Bundan birkaç yıl önce modemlerin, video kameraların ve diğer internet bağlantılı cihazların kripto para madenciliği yapabileceğini düşünmüyorduk çünkü CPU’ları oldukça güçsüzdü. Günümüzde bu cihazlar hayatımızın her alanında ve kişisel bilgisayarlara nispeten daha zayıf şifre eğilimine sahip. Bu nedenle kripto para dolandırıcılarının daha çok ilgisini çekiyor.

McAfee Labs ayrıca cryptojacking faaliyetleriyle kötü amaçlı fidye yazılımlarının ters ilişki içerisinde olduğunu belirtiyor. Cryptojacking faaliyetleri bu yılın ilk çeyreğinde %629 oranında artarken fidye yazılımlarının sayısı da %32 azaldı. Kaspersky Labs ise mobil cihazlardaki fidye saldırılarının %22’lük bir düşüş yaşadığını açıkladı.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin dolandırıcılar hayatımızın her anında karşımıza çıkacak. Özellikle ücretli bir hizmeti bedava sunan sitelerde, bu tür cryptojacking  faaliyetlerine daha çok rastlanıyor. Bedava peynir fare kapanında bulunur. Unutmayın, bir ürüne para ödemiyorsanız, ürün büyük olasılıkla sizsiniz!

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar