Reklam

Malta’da Kripto Para Alanı Giderek Genişliyor

Malta Finansal Hizmetler Ajansı ülkedeki Blockchain ve kripto para şirketlerinin faaliyetlerini denetlemek amacıyla CipherTrace ile birlikte çalışacak.
17:00
12 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yerel medya organı The Times of Malta’nın haberine göre Malta Finansal Hizmetler Ajansı (MFSA) kripto para şirketlerinin faaliyetlerini denetlemesi için Blockchain güvenlik şirketi CipherTrace’ı görevlendirdi.

CipherTrace

CipherTrace’ın CEO’su Joseph Cuschier yaptığı açıklamada şirketlerinin Malta’daki lisanslı kripto para platformlarının düzenleme süreçlerinin denetiminden ve risk yönetiminden sorumlu olacağını belirtti. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Blockchain güvenlik şirketi CipherTrace ayrıca kara para aklama (Anti Money Laundering) ve terörizmin finansmanı (CFT) konularında da Malta Finansal Hizmetler Ajansı’na (MFSA) yardım edecek.

IMF’den Malta’ya Uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçtiğimiz dönemlerde Malta Finansal Hizmetler Ajansı’nı (MFSA) kara para aklama (Anti Money Laundering) ve terörizmin finansmanıyla mücadele konusunda önemli eksiklikleri bulunduğu için uyarmıştı. IMF, Malta Finansal Hizmetler Ajansı’na (MFSA) küresel finans sektörünü korumak amacıyla kara para aklama (Anti Money Laundering) ve terörizmin finansmanıyla mücadele konusunda harekete geçme çağrısı yapmıştı.

Mart ayının başlarında yerel medya organı Times of Malta, Blockchain platformlarının ülkede banka hesabı açma konusunda sıkıntılar yaşadığını gündeme getirdi. CipherTrace CEO’su Dave Jevans yaptığı açıklamada bankaların bu yeni teknolojiler konusunda yeterince bilgi sahibi olmamaları nedeniyle kripto para ve Blockchain şirketlerini geri çevirdiğini belirtti.

CipherTrace ve Malta Finansal Hizmetler Ajansı

Siber güvenlik şirketi CipherTrace ile Malta Finansal Hizmetler Ajansı (MFSA) arasındaki anlaşma hiç şüphesiz oldukça önemli. Çünkü geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaştığımız bir CipherTrace raporunda hacker’ların 2018 yılında yaklaşık 1,7 milyar dolarlık kripto para çaldığını duyurmuştuk. Siber zorbalar Cebelitarık, Malta ve Bermuda gibi ülkelerdeki Kara Para Aklama (AML), Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerinin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle rahatça hareket edebiliyor.

30 Ocak 2019 tarihli haberimizde Malta, Bermuda ve Cebelitarık gibi ülkelerin Kara Para Aklama (AML)  ve Müşterini Tanı (KYC) prosedürleri konusunda sıkı düzenleme adımları atacağını duyurmuştuk. Şüphesiz Malta Finansal Hizmetler Ajansı’nın (MFSA) CipherTrace ile birlikte çalışma kararı bu adımın bir parçası.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar