X


Malezya Maliye Bakanlığından Dikkat Çeken Kripto Para Açıklaması!

Malezya maliye bakanlığı tarafından dikkat çeken bir açıklama yapıldı. Yapılan bu açıklamada Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri ele alındı.
11:20
4 Mart 2022
Malezya Maliye Bakanlığından Dikkat Çeken Kripto Para Açıklaması!
Okuma Süresi: 3 Dakika

Malezya maliye bakan yardımcısı, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin bir ödeme aracı veya değer saklama aracı olarak uygun olmadığını açıkladı. Malezya’da dijital varlıklar yasal ödeme aracı olarak tanınmazken, maliye bakanlığı yetkilisi bunların sadece yatırım yapılabilecek bir varlık sınıfı olduğunu söyledi.

Malezya’dan Kripto Para Açıklaması

Malezya Maliye Bakan Yardımcısı Yamani Hafez Musa‘nın Dewan Rakyat’ta parlamento üyesi Nurul Izzah Anwar tarafından yöneltilen bir soruya yanıt olarak Perşembe günü kripto para birimi hakkında konuştu. Parlamento üyesi, Yamani Hafez Musa’ya hükümetin kripto para birimini izleme ve düzenlemedeki rolünü sordu.

Maliye bakan yardımcısı, kripto para birimlerinin merkez bankası Bank Negara Malezya tarafından düzenlenen bir ödeme aracı olmadığını belirtti ve şöyle söyledi;

Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklar ödeme aracı olarak kullanılmaya uygun değildir… Genel olarak dijital varlıklar bir değer saklama aracı ve iyi bir değişim aracı değildir.”

 

Musa, ayrıca bu, spekülatif yatırımlar sonucunda volatiliteye maruz kalan dijital varlıkların durumundan kaynaklandığını dile getirdi. Maliye bakan yardımcısı ayrıca kripto para birimlerinin “para özelliği göstermedikleri” için ödeme aracı olarak uygun olmadığını açıkladı.

Yamani Hafez Musa, kripto para birimlerindeki yüksek volatilite, hırsızlık riski, siber saldırılar ve mevcut Visa ödeme sistemi kadar çok işlemi gerçekleştirememesi de dahil olmak üzere kripto para birimiyle ilgili gördüğü çeşitli sorunları tartışmaya devam etti. Ayrıca, kripto para madenciliğinin çevresel etkisi ile ilgili endişelerini dile getirerek şunları söyledi:

“Ayrıca, önemli olan çevre üzerindeki büyük etkidir çünkü bir Bitcoin işlemini işlemek için kullanılan elektrik gücü 1,2 milyon Visa işlemini işleyebilir.”

Bitcoin işlemlerinin Visa işlemlerinden çok daha fazla enerji kullandığı iddiası da dahil olmak üzere Bitcoin’in enerji kullanımı tartışmalı bir konu olmuştur.

Castle Island Ventures‘tan Nic Carter, Bitcoin işlemlerindeki enerji kullanımı ile Visa işlemlerininki arasındaki karşılaştırmanın “Bitcoin’in pek çok yanlış anlaşılmasına dayandığını” açıkladı.

Nic Carter, açıklamalarında daha ayrıntıya inerek şunları söyledi:

“Kısacası, Visa ve Bitcoin arasındaki karşılaştırma çılgınca taban dışı. Bu bir elma-koala karşılaştırması. Visa, nihayetinde temel finansal altyapıya dayanan bir ödeme ağıdır. Bitcoin finansal bir altyapıdır. ”

Galaxy Digital, Bankacılık Sistemi İle Bitcoin’i Karşılaştırdı

Buna ek olarak, Galaxy Digital geçen yıl Mayıs ayında bankacılık sisteminin Bitcoin’den önemli ölçüde daha fazla enerji kullandığını gösteren bir rapor yayınladı.

Malezya’da dijital varlıklar yasal ihale olarak tanınmazken, maliye bakanlığı yetkilisi, yatırım yapılabilecek bir varlık sınıfı da dahil olmak üzere hala birçok farklı kullanıma sahip olduklarını söyledi. Ülkenin Menkul Kıymetler Komisyonunun kripto varlıklarını yasaları uyarınca menkul kıymetler olarak tanımladığını ve düzenleyicinin şu anda ülkedeki kripto ticareti faaliyetlerini denetlediğini belirtti.

Buna ek olarak, maliye bakan yardımcısı açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Para politikası araçları ve mevcut finansman, parasal istikrarın ve ülke maliyesinin korunmasında da etkili olmaya devam ediyor.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar