reklamı kapat

“Madenciliğin Kurtulması İçin Bitcoin’in En Az 7.000$ Olması Gerek”

Bir kripto para araştırmacısı madenciliğin kurtulması için Bitcoin'in en az 7.000 doları görmesi gerektiğini iddia etti.
11 Şubat 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Filb Filb olarak tanınan bir kripto para araştırmacısı son Twitter yazılarında madencilik ücretleri ve bu ücretlerin kriptoekonomi içindeki rolünü mercek altına aldı. Filb Filb madenciliğin kurtulması için BTC’nin en az 7.000 dolara ulaşması gerektiğini kaydetti.

Fiyat – Madencilik İlişkisi

Son 24 saatin blok verilerini inceleyen araştırmacı 6,37 milyon dolarlık işlem için 70.000 dolar işlem ücretinin ödendiğini belirtti. Yani madencilerin gelirinin işlemlerin yalnızca %1’ine tekabül ettiğini buldu.

Üstelik gelecekte Lightning Network sebebiyle ağ ücretlerinin daha da düşmesi bekleniyor. Dolayısıyla madencilerin kalıcı bir gelir elde etmesi için BTC fiyatının yükselmesi gerekiyor. Bitcoin fiyatı durgun bir görüntü çizmeye devam ederse blok ödülünün yarılanmasıyla madenciler bütün operasyonlarını durdurma noktasına gelebilir.

Filb’in çıkarımı, 2020’deki (mayıs ayında gerçekleşeceği tahmin edilen) yarılanmaya kadar BTC’nin 7.000 dolara tutunması gerektiği şeklinde. Filb’e göre aynı zamanda yarılanmayla birlikte madencilik sektörünün bugünkü gibi ayakta durabilmesi için her dört yılda bir Bitcoin fiyatının ikiye katlanması gerekecek.

BTC Yükselmezse…

Filb Filb analizinde BTC’nin uzun süreli bir sessizliğe bürünmesi durumunda olabileceklerden bahsetmiyor. Şayet kriptoların kralı Bitcoin 2020’deki madencilik ödülü yarılanmasına doğru statik bir görüntü çizmeye devam ederse madenciler iki arada bir derede kalabilir ve son derece tatsız bir senaryo oluşabilir.

Zaten kötü olan senaryo daha da kötüleşirse, madencilerin karlarının korunması adına günlük işlem ücretlerinin 46 katlık bir artışla 70 bin dolardan 3,2 milyon dolara yükselmesi gerekecektir. Bu elbette gerçekleşebilecek en kötü senaryo. Dikkate alınması gereken bir diğer şey de mevcut madencilerin sürekli piyasadan çekilmesi ve yeni madencilerin piyasaya gelmesi. Dolayısıyla madenciliğe ilişkin dinamikler bu süreçte denklemlere eklenmesi gereken önemli bir faktör.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.