X


Luna Coin Çöküşünü Fırsat Bildiler: 80.000 BTC Kapış Kapış Gitti

Zincir üstü (on-chain) veri sağlayıcısı Glassnode, 9 Mayıs'ta Luna'nın arkasındaki Luna Foundation Guard (LFG) tarafından satılan Bitcoin'lerin tamamının geçmişte cüzdanında 100'den az BTC tutan kurumlarca satın alındığını bildirdi.
17:25
30 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Zincir üstü (on-chain) veri sağlayıcısı Glassnode, 9 Mayıs’ta Luna coin‘in arkasındaki Luna Foundation Guard (LFG) tarafından satılan Bitcoin’lerin tamamının geçmişte 100’den az BTC tutan küçük kuruluşlara ait cüzdanlarca satın alındığını bildirdi.

LUNA Coin Çöküşü ile Luna Vakfı Zararına Satış Yaptı

Luna Vakfı, Mayıs ayının başında 47 bin dolardan satın almış olmasına rağmen 33 bin dolardan toplam 80 bin 81 BTC’yi zararına sattı. Vakıf, dünyanın en büyük kripto para biriminde toplamda 1.5 milyar dolarlık satış yaptı.

Bu satış, piyasa yapıcılara Luna Vakfı’nın stablecoin’i UST‘nin ABD dolarına olan endeksini desteklemek için bir “borç” olarak verildiği şeklinde ilan edildi. Luna’nın kurucusu ve CEO’su Do Kwon daha sonra kazanılan fonların kayıp UST bakiyesini geri kazanmak için kullanılacağını tweet’ledi ve talep fazlası olması halinde daha fazla BTC alacaklarının sözünü verdi.

Nihayetinde zararına girişilen bu önlem fayda sağlamadı ve UST, ABD doları sabitini kaybederek 1 doların altına düştü. İki hafta önce 100 dolar üzerinde fiyatlanan LUNA 0,00001675 dolara kadar geriledi. Bu olay kripto para piyasasında da büyük bir düşüşün fitilini ateşledi. Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük ve küçük çaplı kripto para birimlerinin fiyatlarını aşağı çekti. En büyük kripto para birimi Bitcoin 30 bin doların altını, en büyük altcoin Ethereum ise 2 bin doların altına geriledi.

Yakın zaman önce 0,001527 dolardan işlem gören Luna’nın eski versiyonunu Luna Classic‘e dönüştüren ve Luna unvanını bu yazının yazıldığı sırada 6,30 dolardan el değiştiren yeni bir kripto para birimine dönüştüren bir hard fork gerçekleştirildi.

Cüzdanların Bakiyesi 80 Bin 724 BTC’ye Yükseldi

Analitik şirketi Glassnode’un yakın tarihli bir tweet’ine göre, cüzdanlarında 100’den az BTC tutan kuruluşlara ait cüzdanlar, Luna Vakfı tarafından kripto para piyasasına zararına satılan 80 bin 81 BTC’nin tamamını hızla satın aldı.

Bu cüzdanların oluşan BTC varlıkları şimdiye kadar 80 bin 724 seviyesine yükseldi. Glassnode, attığı tweet’te Luna Vakfı tarafından zararına satılan Bitcoin’lerin 100’den fazla adres tarafından satın alındığını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar